Od wielu lat jeździsz na wakacje zorganizowane przez biuro podróży. Wybierasz różne miejsca, ale schemat jest ten sam. Hotel w najwyższym standardzie, regularne posiłki, plaże hotelowe i basen hotelowy. Ewentualnie wycieczki fakultatywne. Po pierwszym zachwycie odczuwasz niedosyt, to sygnał, by zorganizować wakacje według własnego pomysłu.

Wakacje na własną rękę

Zdecydowanie są bardzo dobrą alternatywą dla wypoczynku organizowanego przez biura podróży. Pozwalają nie tylko na zmniejszenie kosztów wypoczynku, ale przede wszystkim dają większą swobodę. Można dowolnie zaplanować sobie czas, zwiedzać to co się lubi.

Obawiasz się, że nie dasz rady wszystkiego ogarnąć? Do odważnych świat należy. Pierwszy raz możesz zdecydować się na wakacje w okolice, które znasz z wakacji z biurem podróży. Orientacyjnie będziesz już znał ceny posiłków, komunikacji, będziesz wiedział co chcesz zobaczyć.

Jak zaplanować udane wakacje? http://iplywamy.pl/notatka/jak-zaplanowac-udane-wakacje-wybierz-airbnb/

Opracuj plan wycieczki

Zorganizowanie wakacji na własną rękę należy rozpocząć od opracowania dobrego planu. W jakim okresie dysponujemy urlopem, gdzie chcemy wyjechać, jakim budżetem dysponujemy, co chcemy zobaczyć.

Planowanie należy zacząć od rozeznania się w bazie noclegowej w określonym czasie. Tu pomocne będą portale oferujące noclegi, np. Airbnb. Dają możliwość znalezienia bardzo dobrych noclegów w atrakcyjnej cenie, nie zawsze muszą się one znajdować nad samą plażą lub w ścisłym centrum miasta. Pokonanie jednak odległości 15 minut nie stanowi zazwyczaj większego problemu. Zresztą noclegi w prywatnych mieszkaniach, domkach jednorodzinnych są znacznie przyjemniejsze niż w całkowicie bezosobowych hotelach.

Kolejnym etapem jest wybór transportu. Oczywiście najszybszą opcją jest znalezienie atrakcyjnych połączeń samolotowych, wcześniejsze wykupienie biletów, tanie linie lotnicze, oferty last minute to najpopularniejsze rozwiązania. W tych przypadkach także warto skorzystać z popularnych portali internetowych. Dodatkowo musisz opracować transport z lotniska do miejsca noclegu, taksówka jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem, ale przecież można skorzystać z transportu miejskiego.

Szukając pomysłu na wyjazd – weź pod uwagę Maderę https://www.ebrodnica.pl/gadzety-i-hobby/9683-madera-jak-znalezc-tani-nocleg-i-co-warto-zobaczyc.html

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Przed wyjazdem w konkretne miejsce warto sprawdzić jakie atrakcje turystyczne są w najbliższej okolicy i których nie można przeoczyć. Przecież nie wiemy, kiedy ponownie tu wrócimy. Mapa z zaznaczonymi punktami będzie nieodzowna.

Jeżeli wakacje chcesz maksymalnie wykorzystać to musisz sprawdzić jak poruszać się w trakcie wypoczynku. Jeśli chcesz zwiedzić Paryż, Rzym lub Madryt to warto zapoznać się z ofertą biletów komunikacji zbiorowej. Bilety wielorazowego przejazdu są znacznie tańsze niż jednorazowe.

Jeżeli planujesz zwiedzanie atrakcji turystycznych w okolicy, to niezbędne będzie wypożyczenie samochodu. Już w Polsce warto rozeznać się w cenach i dokonać odpowiedniej rezerwacji. Zaoszczędzi to nie tylko czas, ale także pieniądze.

W zasadzie najważniejsze rzeczy masz ogarnięte, ale warto jeszcze wyrobić sobie Europejską Kartę Zdrowia, która w razie konieczności umożliwi uzyskanie pomocy medycznej bez konieczności płacenia gotówką lub ewentualny jej zwrot za udzieloną pomoc. Kartę warto uzyskać przed okresem wakacyjnym, bo później trzeba w kolejkach spędzić kilka godzin.

Śmiało ruszaj w drogę

Pierwszy wyjazd na wakacje zorganizowane na własną rękę wiąże się z dużym stresem. Zastanawiasz się czy wszystko będzie działać. Oczywiście musisz być przygotowany na różne niespodzianki, ale z reguły będą one niewielkie i nie wpłyną na całościową ocenę wakacji.

Najczęściej zastrzeżenia dotyczą noclegów, zdjęcia w internecie nie zawsze oddają rzeczywisty standard pokojów. Airbnb współpracuje tylko ze sprawdzonymi gospodarzami, dlatego oferta oddaje stan rzeczywisty.

Zdecydowana większość osób, która odważyła się na wakacje na własną rękę do biur podróży już nie wróciła. W miarę nabierania doświadczenia organizuje coraz bardziej odległe podróże, które nie tylko są tańsze, ale przede wszystkim zapewniają niezależność.

Niektórzy mają opory przed tego rodzaju wakacjami ze względu na małe dzieci, powinni zapoznać się z relacjami z podróży umieszczonymi na licznych blogach. Dzieci uwielbiają zmiany a podróże rozwijają ich zainteresowania.