Madera – jaka jest wyspa wiecznej wiosny?

Na wyspie panuje łagodny klimat, a średnia temperatur nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza w dzień. Madera jest rajem dla osób, które kochają piesze wędrówki oraz dziką, piękną przyrodę. Jest tu wszystko, co być powinno. Madera ma piękne, majestatyczne góry, skaliste wysokie klify, lasy laurowe. Kwitną tropikalne kwiaty i rosną smaczne i słodkie owoce. Ocean Atlantycki jest ciepły, a w nim samym pływa mnóstwo ryb. Można podziwiać nawet delfiny i wieloryby – humbaki, które przypływają na gody w okresie zimy i wczesnej wiosny. Madera jest prawdziwym cudem natury. To piękny i unikatowy „pływający ogród” i „wyspa wiecznej wiosny”. Szukając noclegu na Maderze koniecznie weź pod uwagę Airbnb (czytaj więcej).

Wiosenny klimat Madery

Na Maderze jest klimat subtropikalny. Lata nie są na wyspie gorące. Średnia temperatur nie przekracza 28 stopni Celsjusza. Zimy natomiast są bardzo łagodne. Na Maderę najlepiej udać się latem. Od maja do końca września jest mnóstwo słońca. A opady i to niewielkie występują jedynie w górach i na północy wyspy. Zimą jest tutaj chłodno i deszczowo. W górach często pada śnieg. Jednak temperatura na południu nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza i zdarzają się dni pełne słońca. Maderę rozdzielają wysokie góry, stąd jest taka różnica w klimacie samej wyspy – chłodnej północy i ciepłego południa.

Dolina Zakonnic z kasztanami w tle

Jest to jedno z bardziej ciekawych widokowo miejsc na Maderze. Dolina swoją nazwę przyjęła od zakonnic z klasztoru w stolicy Madery – Funchal. Siostry w XVI wieku schroniły się w wąwozie, który był dzikim i niedostępnym miejscem. Uciekały przed najazdem piratów. Dolina słynie ponadto z jadalnych kasztanów. Restauracje oferują kasztany jadalne na wszelkie możliwe sposoby. Na straganach można kupić pieczone kasztany. Natomiast 1 listopada na Maderze obchodzone jest Święto Kasztanów. Przełęcz Eira do Serrado (wysokość 1094 m n.p.m.) – to miejsce skąd można podziwiać zapierającą dech w piersiach Dolinę Zakonnic.

Portowe miasteczko z klimatem

Camara de Lobos natomiast jest małym, sennym miasteczkiem portowym, w którym niegdyś wypoczywały takie osobistości jak sam Winston Churchill. Tutaj z powodzeniem można znaleźć klimatyczne bary oraz kolorowe łodzie. Z ciekawostek – na łodziach każdego dnia suszą się złowione ryby. Można tu spokojnie wypić smaczne wino i zjeść bardzo dobry obiad i napawać się ciszą sennego miasta portowego tak malowniczo położonego, jak tylko w bajkach może to się zdarzyć.

Coś dla nurków

Ponta de Sol jest pełna słońca. To najbardziej słoneczna miejscowość na wyspie. Niedaleko tego miejsca znajduje się zatopiony wrak statku. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które kochają takie sporty ekstremalne jak nurkowanie. Kolorowe ryby, bogactwo podwodnego świata i wrak statku – czego można chcieć więcej? Nurkom sprzyja tutaj szczęście.

Znacznie obszerniejszy opis atrakcji na wyspie najdziesz w praktycznym przewodniku po Maderze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.