Coraz większa ilość podróżujących po świecie, także po jego najbardziej odległych zakątkach sprawia, iż rynek turystyczny jest tak duży i obszerny, jak jeszcze nigdy wcześniej. To z kolei powoduje, iż coraz większą popularność zdobywają także alternatywne metody organizacji podróży. Jedną z nich jest system rezerwacji kwater w serwisie o nazwie Airbnb.

Poczuj się jak prawdziwy mieszkaniec, a nie jak zwykły turysta

System ten opiera się na prywatnych użytkownikach, którzy oferują możliwość noclegu u nich w domu. Dzięki temu turyści nie są skazani jedynie na ofertę hotelową. To niesie ze sobą zaś całą masę korzyści.

Po pierwsze, daje niepowtarzalną możliwość pomieszkania z prawdziwymi mieszkańcami danego regionu. To coś zupełnie innego, niż pobyt w hotelu, który skrojony jest na potrzeby turystów z całego świata. Pokoje hotelowe niewiele mówią o danym mieście tudzież regionie. Mieszkając w nich trudno dowiedzieć się czegoś na temat miejsca, w którym się akurat znajdujemy.

Dodatkowo wynajęcie pokoju u kogoś w mieszkaniu pozwala na poznanie jego gospodarza. A kto opowie nam więcej o danym miejscu, niż jego stały mieszkaniec? To zaowocować może nie tylko niezwykle ciekawą rozmową, ale może i nawet długą znajomością, albo i przyjaźnią.

Warto pamiętać także o tym, iż ci którzy liczą na nieco więcej prywatności mogą dokonać rezerwacji całego mieszkania – wówczas kontakt z właścicielem ograniczy się zapewne jedynie do przekazania i odbioru kluczy.

Płatność uiszcza się bowiem w systemie Airbnb za pośrednictwem Internetu. Dokonywana jest ona za pomocą karty płatniczej albo przykładowo konta Paypal. Opłata  pobierana jest w trakcie rezerwacji noclegu.

Jak zarejestrować się w Airbnb?

kupon airbnbPamiętaj, aby zarejestrować się przy użyciu specjalnego kuponu Airbnb, który upoważnia do odbioru (na chwilę obecną) 100 zł na poczet pierwszej rezerwacji kwatery w systemie. Taki kupon dostaje się tylko raz i jest przeznaczony wyłącznie dla nowych użytkowników. Każdy użytkownik serwisu może mieć tylko jedno konto.

Rejestracja w systemie nie należy do skomplikowanych i nie powinna nikomu sprawić najmniejszych kłopotów. Zazwyczaj wymagane jest podanie konkretnych danych o sobie, a także napisanie kilku słów na swój temat. Istnieje także możliwość dodania zdjęcia. System wymaga też weryfikacji użytkownika – na przykład za pomocą dokumentu tożsamości lub poprzez inne, nieco mniej oficjalne sposoby. Może to być weryfikacja za pomocą konta e-mail lub konta na Facebook-u.

Po dokonaniu rejestracji oraz przejściu wspomnianej weryfikacji, można przejść do przeglądania interesujących nas ofert. Jeśli któraś przypadnie nam do gustu, możemy skontaktować się z gospodarzem danej kwatery. Po ustaleniu szczegółów dokonuje się rezerwacji kwatery w interesującym nas terminie.

Płatność dokonuje się online, co istotne – i przez niektórych postrzegane jest to jako wada – z góry. Warto jednak pamiętać, iż także hotele często wymagają opłaty z góry za wynajmowany pokój lub apartament.

Jak wybrać dobrą kwaterę?

Aby wybrać odpowiedni pokój warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę. Dobrze jest zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat oferty oraz osoby, która ją udostępnia. To nie jest trudne, gdyż w systemie można zostawiać oceny oraz komentarze po skorzystaniu z danej oferty. To pozwala użytkownikom następnie na weryfikację tego, czy dana oferta jest faktycznie warta uwagi.

Przed dokonaniem rezerwacji można także napisać do gospodarza i poprosić o dodatkowe informacje na temat mieszkania. Czas odpowiedzi oraz kultura osobista gospodarza może także wpłynąć na naszą decyzję.

Możemy również napisać prywatną wiadomość do użytkowników, którzy rezerwowali nocleg w danej kwaterze. Bezpośrednia relacja od klienta może nam więcej powiedzieć niż rozmowa z gospodarzem, który zachwala swoją ofertę.

Materiały do publikacji zostały dostarczone przez redakcję portalu www.potegapasji.pl