Ktoś ma wolne mieszkanie lub pokój. Ktoś inny szuka noclegu zlokalizowanego dokładnie w tamtym miejscu. Właściciel chce zarobić trochę pieniędzy. Gość natomiast marzy o tym, by zaoszczędzić. Jest szansa, że obie strony spotkają się na Airbnb. To system, w którym ludzie z całego świata mogą udostępnić pokój, całe mieszkanie, dom lub tylko kanapę. Z takich ofert korzystają podróżnicy, którym zależy na jak najniższych kosztach.

Tak działa Airbnb

Z jednej strony sieci właściciel opisuje zalety swojego lokum. Z drugiej podróżnik przegląda oferty i szuka takiej, która będzie najbliższa jego oczekiwaniom: zlokalizowanej w konkretnym mieście, najlepiej w odpowiedniej dzielnicy i sąsiedztwie przyjaźnie nastawionym na przyjezdnych. Właściciel ustala zasady, według których zgodzi się udostępnić nocleg. Podróżnik nie ma wyjścia, musi zaakceptować regulamin. Warto więc przed rezerwacją dopytać o szczegóły, których zabrakło w opisie. Może bowiem okazać się, że tanie noclegi szły w parze z pomieszczeniem przeznaczonym dla osób palących, a trudny do usunięcia zapach nikotynowego dymu jest jedną z niewielu rzeczy, które tolerujemy. Rzeczą, o której nie wolno zapomnieć, jest możliwość zamieszkania w wynajętym lokum ze zwierzęciem. Nie każdy właściciel wyraża na to zgodę. Warto o to zapytać, by na miejscu nie okazało się, że nasz ukochany pies nie jest tam mile widziany.

Potrzebna będzie rejestracja

Zanim sięgniemy po tanie noclegi, konieczna będzie rejestracja w systemie Airbnb. Zakładając tam konto jako gość, musimy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Wymagana będzie również wiadomość wprowadzająca i zgoda na regulamin. System poprosi nas też o podanie informacji dotyczącej płatności. Konto można założyć rejestrując się na stronie airbnb.com. Warto zrobić to korzystając z dowolnego linku polecającego. Można je znaleźć w rekomendacjach osób, które znają już podróżowanie z Airbnb. Dlaczego warto tak zrobić? Ponieważ otrzymamy kupon rabatowy, który dotyczyć będzie naszej pierwszej rezerwacji. Zarejestrować się można wykorzystując do wyboru: adres e-mail, konto na Facebooku lub swój profil Google. Ta procedura jest bezpłatna, zaś kupon rabatowy Airbnb znajduje się tutaj.

Rejestracja na platformie Airbnb

Na platformie Airbnb możesz dokonać rejestracji przez e-mail lub konta społecznościowe

Szukaj według własnych potrzeb

Jeśli lubimy gotować i planujemy robić to na wyjeździe, warto skupić się na ofertach kwater z dostępem do kuchni. Preferując konkretny styl wykończenia wnętrz można zainteresować się, czy wśród propozycji wynajmu nie ma mieszkania urządzonego według naszego gustu. Dostęp do wi-fi, klimatyzowane pomieszczenia, odpowiednia ilość miejsc do spania – wszystko to może być kryterium dla systemowej wyszukiwarki, która pomoże nam w odnalezieniu idealnej dla nas oferty. Warto zachować czujność. Zdjęcia przy ogłoszeniu mogą nie do końca pokrywać się z rzeczywistością. Nieco od niej odbiegać mogą również opisy. Mamy jednak możliwość uchronić się przed rozczarowaniem po dotarciu na miejsce. Warto zwrócić uwagę, czy przedstawiciele Airbnb zweryfikowali zdjęcia i czy system odpowiednio to zaznaczył. Dobrze jest też zapoznać się z ocenami i opiniami ludzi, którzy już skorzystali z oferty danego gospodarza, a po pobycie podzielić się swoimi wrażeniami.

Rezerwacja i opłata na rzecz Airbnb

Skoro już trafiliśmy na ofertę, która zaspokoi nasze wszystkie potrzeby, rezerwujmy pobyt. W tym momencie wymagane jest dokonanie płatności. Cała kwota rezerwacji to kilka części składowych. Wliczona jest w nią opłata za pobyt i opłata systemowa. Gospodarz może dorzucić do tego koszt sprzątania wynajmowanej kwatery lub opłatę za dodatkowych lokatorów. Możliwe jest też, w zależności od miejsca, wliczenie podatków i kosztów przewalutowania.

Kilka powodów, dla których warto

Bez wątpienia pierwszym powodem, dla którego warto podróżować z Airbnb są tanie noclegi w warunkach niczym nie odbiegających od hotelowych standardów. Jedyną różnicą jest tu koszt pobytu na korzyść podróży z systemem. Miejsca, w których spędzimy nieco czasu, wynajmują nam prywatni gospodarze. Dzięki temu mamy możliwość bliższego poznania codziennego życia w danym miejscu. Bardzo prawdopodobnym jest, że będziemy mieli sąsiadów, którzy pomogą nam poznać okoliczne atrakcje, smaki charakterystyczne dla danego regionu i lokalne zwyczaje. Na dokonanie rezerwacji możemy zdecydować się w ostatniej chwili. Pod warunkiem, że dana kwatera ma akurat wolny termin. Planując pobyt w większym gronie znajomych, możemy wynająć cały apartament lub dom. Sam dom nie musi mieć formy budynku, jaką znamy na co dzień. Może on być zlokalizowany np. na wodzie lub drzewie.

Airbnb atrakcje Barcelona

Dużą popularnością cieszą się atrakcje Airbnb – sprawdź, co możesz robić w odwiedzanym mieście

Trzeba też wziąć pod uwagę wady Airbnb

Nic nie jest doskonałe, również Airbnb. Wśród wielu zalet systemu można dostrzec kilka wad. To m.in. konieczność opłacenia całej rezerwacji z góry. Może okazać się to dużym problemem, gdy zdecydujemy się ją odwołać. W niektórych przypadkach odzyskanie całej kwoty będzie niemożliwe. Niedogodnością jest brak możliwości skontaktowania się z gospodarzem poza Airbnb. Wynajmując tanie noclegi w pokoju, można czuć pewien dyskomfort dzielenia mieszkania z jego właścicielem. W każdym przypadku trzeba liczyć się z możliwością odwołania rezerwacji ze strony gospodarza. Niedogodnością może być konieczność zapewnienia sobie posiłków we własnym zakresie. Wadą przy dłuższych wyjazdach jest czas, w którym należy rozpocząć poszukiwania. Im bardziej będzie on odległy od terminu, tym większa jest szansa na znalezienie dobrego miejsca.

Superhost to gwarancja jakości?

O tym, że mamy do czynienia ze sprawdzonym gospodarzem, dowiemy się z potwierdzonej przez system weryfikacji. O jakości jego oferty świadczyć może również medal „Superhost”. W ten sposób Airbnb wyróżnia gospodarzy, którym 80% gości przyznało w rekomendacji aż 5 gwiazdek. Ważnym kryterium jest tu również ocena, która nie może być niższa, niż 4,8.

Miej oko na media społecznościowe

Szansę na zniżki w systemie mają nie tylko osoby rejestrujące się tam z polecenia. Polując na kupon rabatowy warto śledzić Airbnb i ich oficjalne profile w mediach społecznościowych. Czasem ogłaszane są tam ciekawe zniżki i promocje, z których można skorzystać przy najbliższej rezerwacji.

Warto też przeczytać artykuł https://www.kupony.org/blog/zgarnij-oficjalny-kupon-airbnb-i-plac-mniej/.