Stacje uzdatniania wody stają się coraz popularniejsze, ponieważ coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest uzdatnianie wody i jak wiele korzyści może przynieść ten proces oraz ułatwić codzienne życie. Nawet najlepsze urządzenie nie będzie jednak działało prawidłowo, jeśli zainstalujemy je błędnie! Oto najczęstsze błędy popełniane przy instalacji stacji uzdatniania wody! Ich warto się wystrzegać!

Uzdatnianie wody to często konieczność!

Odpowiednio dobrana metoda uzdatniania wody w gospodarstwie domowym jest w stanie zdziałać cuda, niezależnie od tego czy korzystamy z wody wodociągowej, czy wody z własnego ujęcia. Przede wszystkim dzięki stacji uzdatniania wody ta staje się bezpieczna w użytkowaniu, komfortowa, można ją bez przeszkód pić. Będzie charakteryzowała się odpowiednimi właściwościami organoleptycznymi, nie pozostawiała osadu, nie powodowała awarii domowych instalacji.

Niestety, nie w każdym przypadku stacja uzdatniania wody jest w stanie działać prawidłowo i dawać dobre efekty. Najczęściej wynika to z błędów popełnianych przez właścicieli. Sprawdź, jakich zachowań warto unikać, aby stacja uzdatniania wody działała prawidłowo!

Brak analizy wody

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak chęci przeprowadzania analizy wody. Wiele osób dobiera urządzenia uzdatniające wodę, kierując się przy tym swoimi przekonaniami. Tymczasem często są one dalekie od faktycznych parametrów wody i jej stanu. Takie działania przynoszą w rezultacie straty. Jednym z najlepszych przykładów jest to, że wiele osób wybiera zmiękczacze wody do wody, która zawiera spore przekroczenia żelaza. W ten sposób często dochodzi do nieprawidłowej pracy urządzenia, a efekty także są dalekie od oczekiwanych. To powoduje potrzebę zakupienia dodatkowego sprzętu, a więc wydatki, przeróbki i sporo stresu.

Aby tego wszystkiego uniknąć, w przypadku posiadania własnego ujęcia, zawsze warto zacząć od przeprowadzenia kompleksowej analizy wody. Takie badania wykażą, co z wodą dokładnie jest nie tak, jakie jej parametry są do poprawy. Przede wszystkim wyniki badania wody pozwalają na dobór właściwej metody uzdatniania, najlepszego urządzenia i wydajności. Tylko właściwie dobrany sprzęt jest w stanie zapewnić jakość wody, na której nam zależy. Aby wszystko działało prawidłowo, warto więc zainwestować w analizę wody. Obecnie jest sporo miejsc, w których można oddać próbkę do badania.

Dobór urządzeń do uzdatniania wody na własną rękę

O tym pisaliśmy już w poprzednim podpunkcie. O ile w przypadku wody wodociągowej można spokojnie dobrać urządzenia do swoich potrzeb, jest to możliwe i wiele sklepów internetowych zachęca do samodzielnego wyboru zmiękczacza wody bądź filtra kuchennego, o tyle w przypadku wody z własnego ujęcia zawsze warto poprosić o pomoc eksperta i skonsultować się co do swojego wyboru.

Przy niektórych przekroczeniach znaczenie ma nie tylko jeden parametr, a kilka z nich. Na przykład przy doborze odżelaziacza wody liczy się także poziom mętności wody, utlenialność, zasadowość, barwa, stężenie manganu oraz jeszcze kilka innych danych. To na ich podstawie dobierana jest najlepsza metoda oraz urządzenie, które sprosta wyzwaniu.

Doświadczeni inżynierowie doskonale radzą sobie z doborem stacji uzdatniania wody na podstawie zebranych informacji i możemy być pewni, że urządzenie nas nie zawiedzie. Niektóre firmy, jak Klarsan, w razie wystąpienia takiej potrzeby przeprowadzają także testy obciążeniowe na złożach, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie dopasować wszystkie parametry pracy i najlepsze rozwiązania.

Wybór filtrów narurowych jako jedynego sposobu

Wiele osób zamiast zastanowić się nad wyborem wydajnego urządzenia, zawierającego spore ilości złoża filtracyjnego, decyduje się na wybór filtrów narurowych. Taka decyzja jest zazwyczaj związana z dość niską ceną tego rodzaju urządzeń oraz prostotą instalacji. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj nie jest to ekonomiczny i wydajny sposób na zażegnanie problemów z jakością wody. Najczęściej ich użytkowanie wiąże się z marnymi efektami oraz częstą potrzebą czyszczenia i wymiany wkładów.

W wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalne okazuje się założenie profesjonalnej, wydajnej stacji uzdatniania wody z wystarczająco dużą powierzchnią filtracyjną. Dzięki uzdatnianiu wody na całą instalację w taki sposób, można osiągnąć bardzo dobre efekty, a przy tym serwis i konserwacja z pewnością nie będą tak kosztowne i pracochłonne.

Nieprawidłowe przygotowanie pomieszczenia

Dość spory problem podczas instalacji urządzeń uzdatniających wodę może stanowić także nieprawidłowe przygotowanie pomieszczenia na montaż. Eksperci zalecają zazwyczaj wybór kotłowni, piwnicy, pomieszczenia gospodarczego, garażu. Bardzo ważne jest to, aby temperatura w takim pomieszczeniu nie spadała poniżej zera stopni. W innym wypadku może dojść do awarii komponentów i zaburzeń działania. Ponadto trzeba pamiętać o przygotowaniu stabilnego, płaskiego podłoża na montaż. Ważna jest także wysokość i szerokość pomieszczenia. Niektóre urządzenia, jak kompaktowe zmiękczacze wody, potrzebują minimum miejsca. Inne, jak odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem, będą musiały mieć dodatkowy osprzęt w postaci zewnętrznego aeratora i hydroforu ocynkowanego.

Ponadto w pomieszczeniu gospodarczym niezbędny jest odpływ do kanalizacji, a jeśli urządzenie będzie posiadało automatyczną głowicę sterującą, także czynne gniazdko elektryczne w pobliżu miejsca montażu. Dzięki zapewnieniu tych wszystkich warunków nie trzeba będzie wprowadzać przeróbek w instalacji, prowadzić dodatkowych prac remontowych. Instalacja przebiegnie bezproblemowo.

Błędna kolejność instalacji urządzeń

Spory kłopot stanowi nieprawidłowa instalacja urządzeń uzdatniających wodę. Warto pamiętać o tym, że i co do tego panują pewne zasady, których nie wolno łamać. W innym wypadku cała stacja uzdatniania wody nie będzie funkcjonowała prawidłowo i przyniesie więcej strat niż korzyści. Przede wszystkim przed urządzeniami takimi jak zmiękczacz wody czy stacja wielofunkcyjna zawsze powinien znaleźć się filtr narurowy w celu ochrony komponentów przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Z kolei filtr narurowy powinien znaleźć się za odżelaziaczem, odmanganiaczem, kolumną węglową. Zmiękczacz wody powinien zostać założony za odżelaziaczem wody. Lampa bakteriobójcza zawsze powinna stanowić ostatni etap stacji uzdatniania wody. Dezynfekcja promieniami UV wymaga wstępnego oczyszczenia wody pod katem fizykochemicznym. W innym wypadku mikroorganizmy nie będą likwidowane w odpowiedni sposób. Jeśli masz wątpliwości co do kolejności, skonsultuj się z ekspertem.

Zastosowanie urządzeń niezgodnie z przeznaczeniem

Warto pamiętać, że każde z urządzeń do uzdatniania wody ma swoje przeznaczenie i działa tylko w wyznaczonym zakresie. Zmiękczacz wody nie jest najlepszym rozwiązaniem na duże przekroczenia żelaza w wodzie tak jak i lampa bakteriobójcza nie usunie twardości wody. Warto sprawdzać dokładne przeznaczenie i dobierać urządzenia zgodnie z tym, co usuwają z wody.

Masz pytania? Zapytaj eksperta!

Choć stacje uzdatniania wody potrafią zapewnić naprawdę wiele korzyści, to jednak trzeba zwracać uwagę i pamiętać o kilku zasadach związanych z ich użytkowaniem. Unikanie przedstawionych w artykule błędów sprawi, że będziesz zaskoczony ilością zalet wody najwyższej jakości! W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Zasięgnij rady na https://www.filtry-do-wody.info/.