Serwis Airbnb działa na rynkach światowych od 9 lat, pośrednicząc pomiędzy gospodarzami oraz gośćmi, zainteresowanymi wynajęciem pokoju czy mieszkania przez wskazany okres. Serwis pośredniczy i zwiększa bezpieczeństwo zawieranych transakcji, z kolei sami użytkownicy, czyli goście i gospodarze, mogą się wzajemnie oceniać i komentować, rekomendując lub nie wybrane miejsca i osoby. Dla wielu turystów serwis Airbnb to sposób na tanie noclegi, których cena może być jeszcze niższa, o ile użytkownik serwisu w czasie finalizowania transakcji wykorzysta kupon Airbnb.

Jak skorzystać z Airbnb?

Serwis Airbnb publikuje oferty noclegów, udostępnione przez gospodarzy. W ramach oferty udostępnione są zarówno oferty noclegów w pokojach samodzielnych czy dzielonych, jak i całych mieszkań, które można wynajmować poprzez serwis. Każdy z gospodarzy musi posiadać zweryfikowane przez serwis Airbnb konto, podobne obostrzenia dotyczą również gości, którzy muszą również posiadać konto w serwisie. Każda ze stron może opiniować się nawzajem, co zwiększa wiarygodność wynajmującego i właściciela nieruchomości. Należy mieć na uwadze fakt, że opinia pojawia się w serwisie Airbnb dopiero po tym, gdy oceniany użytkownik również napisze stosowną recenzję lub po dwóch tygodniach od zgłoszenia recenzji. Tak więc w najgorszym przypadku trzeba odczekać całe 2 tygodnie na ukazanie się opinii. Airbnb udostępnia specjalny system do finalizowania transakcji oraz system do bezpośrednich kontaktów, dodatkowo zabezpiecza finansowo każdego z gospodarzy na wypadek przypadkowego zniszczenia mienia przez gościa.

Jaką zniżkę daje oficjalny kupon Airbnb?

Podczas rejestracji w serwisie można wykorzystać specjalny kupon Airbnb, który daje zniżkę na pierwszą podróż. Kupon ten można zrealizować w dowolnym momencie, nie ma ograniczenia czasowego. W chwili obecnej kupon Airbnb daje zniżkę w kwocie 100 złotych i jest to oficjalny rabat od serwisu Airbnb.

kupon Airbnb

Oficjalny kupon Airbnb przekazywany jest w formie specjalnego linka, z którego dokonuje się rejestracji. Jeśli zaś chodzi o sam proces rejestracji w Airbnb to dostępne są 3 drogi – rejestracja poprzez konto Facebook, rejestracja poprzez konto Google oraz rejestracja przy pomocy adresu e-mail. Ja zarejestrowałem się przez konto na Facebooku, poszło szybko i sprawnie. Po kilku chwilach można już korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje serwis Airbnb, spośród których najważniejsza to możliwość kontaktu z innym użytkownikiem Airbnb.

Opłaty i możliwość dokonania rezerwacji

Za swoje usługi serwis Airbnb pobiera od każdej ze stron opłatę serwisową. I tak za wynajęcie mieszkania czy pokoju gospodarz płaci około 3% wartości transakcji, przy czym wysokość tego zobowiązania może się także wahać od 3% do 5% i jest pobierana po zakończeniu rezerwacji. Wysokość tej opłaty zależy m.in. od tego, jakie zasady anulowania rezerwacji wybrał gospodarza. Z kolei gość ponosi odpłatność w wysokości od 6% do 12%, a wysokość tej opłaty zależy od różnych elementów, wchodzących w skład rezerwacji. Gospodarze mogą także zaoferować swoim gościom wycieczki i dodatkowe atrakcje o charakterze lokalnym. W tym przypadku gospodarz ponosi odpłatność w wysokości 20% od każdej transakcji. W chwili obecnej goście nie ponoszą dodatkowych kosztów, związanych z korzystaniem z dodatkowych atrakcji. Warto jednak pamiętać, że do opłat pobieranych przez Airbnb będą doliczone podatki o charakterze lokalnym, w tym w szczególności podatek VAT.

Jak się nie naciąć w Airbnb?

Mimo istnienia systemu rekomendacji i recenzji nie zawsze wiadomo, w jakim lokalu gość zamieszka. W odróżnieniu od rezerwacji noclegów w hotelach czy w hostelach, rezerwacja w Airbnb może oznaczać, że w wynajmowanym lokalu trzeba się będzie pojawić w ściśle określonym czasie, aby gospodarz mógł przekazać klucze do mieszkania. Tanie noclegi, oferowane przez Airbnb, wybierane są przez osoby, które w czasie swojego pobytu w wybranym miejscu chcą się poczuć jak mieszkańcy. W serwisie są dostępne nie tylko oferty oczywiste, jak pokoje czy mieszkania. Niektórzy z gości mogli przenocować m.in. w zamku, kibucu czy nawet w igloo, co z pewnością stanowi niezapomniane przeżycie. Wróćmy jeszcze na chwilę do systemu rekomendacji i recenzji w Airbnb. Naprawdę warto czytać opinie wcześniejszych użytkowników. Można uniknąć bardzo wielu nieprzyjemności. Ja jeden raz byłem zmuszony wynająć w USA mieszkanie, które nie miało żadnych opinii. Gospodarz miał jeszcze kilka innych nieruchomości i tam opinie były pozytywne, więc zdecydowałem się na wynajęcie tego nieocenionego w Airbnb mieszkania. To był ogromny błąd. Nie wchodząc w szczegóły – to był dramat i takie „mieszkanie” nie powinno w ogóle znaleźć się w ofercie Airbnb. Tak więc wynajmujcie jedynie sprawdzone miejscówki z samymi dobrymi recenzjami. Udanych wojaży.