W domu pojawił się problem wysokiego stopnia twardości wody? Wiesz już, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz wody. Wybór odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie. Poznaj mechanikę pracy tych urządzeń oraz dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak działa zmiękczacz wody?

Zadaniem zmiękczaczy wody jest redukcja wysokiego stopnia twardości. Podczas filtracji z wody usuwane są jony wapnia i magnezu. Zastępowane są neutralnymi jonami sodu. Sam proces odbywa się bardzo sprawnie. Woda z wodociągu wpływa do urządzenia, przepływa przez złoże, a następnie jest dalej rozprowadzana po całym domu. Wielkość zmiękczacza wody i ilość złoża należy dobrać do wielkości domu, ilości łazienek, ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

Regeneracja zmiękczacza wody

Żywica jonowymienna powinna co pewien czas podlegać regeneracji. W zmiękczaczach wody ten proces ustawiany jest najczęściej na godzinę 2 w nocy, ponieważ wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo korzystania z wody. Regeneracja odbywa się przy udziale roztworu solanki. W cyklach roztwór przepływa i przepłukuje złoże filtracyjne. Popłuczyny trafiają do kanalizacji, a żywica jonowymienna znowu jest gotowa do filtracji wody.

Szczegółowy opis cyklów regeneracji zmiękczacza wody oraz dodatkowe informacje o tych urządzeniach znajdziesz na stronie filtry do wody – kompendium wiedzy.

Ecoperla Perfect System – sposób na tanią eksploatację

Podczas wyboru zmiękczacza wody nie kieruj się ceną wyjściową. O wiele bardziej istotna jest kwestia eksploatacji urządzenia. Tylko urządzenia z Ecoperla Perfect System zapewniają dobre efekty filtracji wody, bezawaryjną pracę oraz mniejsze zużycie soli i wody na regenerację przy zachowaniu odpowiedniego procesu oczyszczania złoża.

Najważniejsza jest głowica sterująca

Głowica sterująca to pewnego rodzaju „mózg” każdego zmiękczacza wody. Bez tego elementu żadne urządzenie nie mogłoby prawidłowo filtrować wody, nic nie wspominając o odpowiedniej regeneracji. Warto zwrócić uwagę na producenta głowicy, ale też na to czy działa w oparciu o elektrozawory. Głowice sterujące to komponenty, które są najbardziej narażone na awarie. Warto więc poczytać na ich temat i wybrać zmiękczacz wody z najtrwalszym modelem zaworu.

Na które złoże się zdecydować?

Zmiękczacze wody najczęściej działają w oparciu o wymianę jonową na żywicy jonowymiennej. Do wyboru są złoża polisferyczne i monosferyczne. Szukając zmiękczacza wody warto zwrócić uwagę na to, jakie złoże filtracyjne zawiera urządzenie. Lepsze efekty uzyskamy przy filtracji na złożach monosferycznych. Są one zbudowane z cząsteczek o takich samych wymiarach. Woda przepływając przez nie jest filtrowana w taki sam sposób niezależnie od miejsca. Zaletą takiego złoża jest to, że równomiernie się zużywa. Jest też bardziej trwałe w porównaniu ze złożem polisferycznym.

Czy kabinet ma znaczenie?

Akurat to nie powinno być głównym wyznacznikiem wyboru, ale warto zwrócić uwagę na jakość obudowy.  Najlepiej, aby była wykonana z trwałego materiału, który nie ulegnie łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Niektóre obudowy dają możliwość filtracji nawet ciepłej wody.

Gwarancja

Długa gwarancja urządzenia to ważny czynnik, który mogą być dodatkowym atutem przy zakupie urządzenia. Wybrane zmiękczacze wody np. od polskiej marki Ecoperla posiadają 10-letnią gwarancję na całe urządzenie. Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość i wydajność stacji uzdatniania, lecz również o wsparcie techniczne swoich Klientów. Warto zwrócić na taką zaletę podczas wyboru odpowiedniego zmiękczacza wody do swojego domu.

Twarda woda nie będzie już przeszkodą

Informacje zawarte w artykule otwierają pełną drogę do tego, by cieszyć się czystą wodą, która nie będzie pozostawiała kamiennego osadu. Należy zwrócić uwagę na jakość urządzenia, by w pełni cieszyć się z walorów miękkiej wody. W artykule Zmiękczacz wody Toro, Denver czy WaterMark? znajdziesz porównanie najpopularniejszych urządzeń dostępnych na rynku.