Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to jeden z najważniejszych czynników, na który bardzo dużą uwagę zwraca wielu projektantów obiektów. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i dlatego należy w jak najlepszy sposób zabezpieczyć całą nieruchomość. Istotnym elementem w każdym projekcie są szachty instalacyjne, w których biegną instalacje. Zatem o czym należy pamiętać podczas ich projektu?

Odpowiedni projekt szachtu instalacyjnego

Jeżeli decydujemy się na projekt szachtu instalacyjnego do swojego domu, powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, iż takie szachty są wspólne dla wielu kondygnacji w naszym budynku. Tym samym muszą być wykonane z takich materiałów, które nie są łatwopalne, a jednocześnie są solidne. Zatem co warto zastosować w takim wypadku?

Jak zbudowany jest szacht instalacyjny?

szachtNajczęściej do wykonania szachtów instalacyjnych stosowana jest metalowa blacha ocynkowana. Tego typu materiał nie tylko doskonale chroni szacht przed korozją, ale także ocynkowanie elektrolityczne jest najlepszym rozwiązaniem jako zabezpieczenie elementu podczas pożaru. Jest to bardzo istotne, ponieważ przykładowo jeżeli w szachcie instalacyjnym znajduje się okablowanie i to właśnie ono spłonie podczas pożaru, wszystkie kondygnacje znacznie szybciej będą płonąć.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż taki szacht instalacyjny musi mieć także dodatkowe miejsce. W przyszłości może to nam bardzo ułatwić podłączenie dodatkowych instalacji. Ważne jest aby nie tylko zmieściły się tam dodatkowe kable. Niewiele osób ma świadomość, jednak muszą być także odpowiednio zaprojektowane przepusty instalacyjne.

Bardzo istotne jest to, z jakiego materiału wykonany jest sam szacht, jednak nie możemy zapominać także o jego odpowiedniej obudowie. W tym celu warto użyć specjalnych materiałów ognioodpornych. Są to między innymi płyty gipsowo- kartonowe, jak również odpowiednie klapki i drzwiczki rewizyjne. Dzięki temu szacht będzie odpowiednio zabezpieczony nawet w przypadku pożaru.

Tekst do publikacji został dostarczony przez profesjonalny portal budowlany PolakBuduje.pl