W każdym domu czy mieszkaniu, prędzej czy później zachodzi potrzeba gipsowania ścian. Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne zadanie. Załatanie większych i mniejszych dziur, a także wyrównanie powierzchni, może odbyć się w dość krótkim czasie.
Gipsowanie ścian
Pracę zacząć trzeba od przygotowania niezbędnych rzeczy i narzędzi. Podstawą jest oczywiście gładź gipsowa. Przygotować trzeba również wiadro i mieszadło. Do nakładania niezbędne staną się też: paca stalowa krótka i paca stalowa długa oraz kielnia. Zaopatrzyć trzeba się też w siatkę do szlifowania i pacę do trzymania siatki. Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem pracy wszystkie przygotowane narzędzia powinny być czyste. Najlepiej też, gdy są wykonane ze stali nierdzewnej.
Zanim zaczniesz gipsowanie – warto pamiętać o kilku rzeczach:
- Po pierwsze, powierzchnia, na którą będzie nakładana gładź gipsowa musi być oczyszczona, sucha i nośna.
- Po drugie, przed rozpoczęciem gipsowania podłoże warto zagruntować – szczególnie wtedy, gdy ma ono skłonności do nasiąkania, jest pylące albo bardzo zniszczone.
- Po trzecie, zabezpieczyć przed zabrudzeniem albo uszkodzeniem trzeba stolarkę drzwiową i okienną. Można to zrobić za pomocą folii i taśmy malarskiej.
Gładź gipsowa – jak ją zrobić?
Przygotowanie gładzi jest bardzo szybkie. Zazwyczaj na jej opakowaniu napisane są proporcje mieszanki, to znaczy ile zimniej wody i ile samej gładzi musi znaleźć się w wiadrze. Trzeba tego dokładnie przestrzegać, by masa była idealna. Pożądaną konsystencję uzyskuje się mieszając całość mieszadłem, które montuje się do wiertarki. Tak przygotowana gładź nie ma żadnych grudek i doskonale łączy się z wodą.
Istnieje także druga opcja – to zakup gotowej masy szpachlowej w wiaderku. Jest ona trochę droższa od tej opisanej powyżej, ale niezwykle wygodna.
Jak gipsować ściany?
Gładź gipsową nakłada się najpierw przy pomocy kielni na długą pacę (pokryty ma być cały jej brzeg). Następnie, masę nakłada się na ściany pasami: od podłogi do sufitu. Wykonuje się wtedy ruchy od dołu ku górze. Kiedy pierwsza warstwa zostanie w pełni nałożona i stwardnieje, w razie potrzeby można nakładać kolejną.
Jednak trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy – w czasie nakładania drugiej warstwy, ta pierwsza nie może być jeszcze całkowicie sucha. Równocześnie nie może już przyklejać się do palca. Dużo zależy od warunków pomieszczenia, tj, wilgotności i temperatury. Okres oczekiwania może wynosić od 1.5 do 3 godzin. Po całkowitym stwardnieniu i wyschnięciu gładzi, drobne nierówności usuwa się przy pomocy siatki do szlifowania.
Za dostarczenie publikacji dziękujemy serwisowi z poradami remontowymi Porady-remontowe.pl
ostatnie komentarze