Od kiedy na sklepowych półkach pojawiła się woda smakowa wielu ludzi traktuje ją, jako zdrową alternatywę zwykłej wody. Czy słusznie? Przekonaj się czytając ten artykuł.

Woda smakowa, podobnie jak zwykła woda, nie ma barwy, a jedynie owocowy smak. Opakowania często są zbliżone wyglądem do tych po wodzie bez żadnych dodatków. Po prostu na etykiecie często zamieszczany jest jakiś owoc. To może bardzo mylić przeciętnego konsumenta, który często stwierdza, że woda smakowa nie zawiera żadnych konserwantów i jest o wiele zdrowsza od sztucznie barwionych napojów czy coli. Prawda jest jednak dość rozczarowująca.

Woda smakowa – nie dla tych, którzy chcą zdrowo żyć

Okazuje się, że woda smakowa jest dość kaloryczna. Jedna butelka może zawierać nawet 300 kalorii. Osoby, które zdrowo się odżywiają lub faktycznie chcą zadbać o stan zdrowia, ale też ciała zdecydowanie powinny jej unikać.

Chcesz pić zdrową wodę? Czytaj etykiety

Na stronie Pij Wodę można znaleźć test konsumenta dotyczący wód smakowych. W pewnym momencie autor pokazuje zestawienie najpopularniejszych wód smakowych w Polsce, a wraz z nimi skład tego, co każdy z nas może znaleźć w butelce. Oto kilka przykładów (bez przytaczania nazw):

Skład: naturalna woda mineralna, cukier, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), naturalny aromat truskawkowy z innymi naturalnymi aromatami, substancje konserwujące (benzoesan sodu, sorbinian potasu), substancje słodzące (cyklaminian sodu, sacharynian sodu, acesulfam K, aspartam).

Skład: naturalna woda mineralna, cukier (A) i/lub syrop glukozowo-fruktozowy (B), regulator kwasowości – kwas cytrynowy, naturalny aromat poziomkowy z innymi naturalnymi aromatami, substancje konserwujące: sorbinian potasu, benzoesan sodu.

Skład: naturalna woda mineralna, cukier, cukry z owoców, dwutlenek węgla, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, naturalny aromat jabłkowy z innymi naturalnymi aromatami, naturalny aromat miętowy, substancje słodzące: cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K. Wartość energetyczna: 4,5 kcal/100 ml

Jak widać wbrew pozorom nie jest to tylko woda wzbogacona o sok z prawdziwych owoców…

Woda smakowa naszprycowana chemią

W wodach smakowych najczęściej można znaleźć choćby sorbinian potasu. Jest to substancja, której zadaniem jest konserwacja. Można ją znaleźć nawet w kosmetykach. Wykazano właściwości uczulające. Innym składnikiem wód smakowych jest benzoesan sodu. Nie jest groźny, o ile nie występuje wraz z witaminą C. Jeśli te dwie substancje połączą się może powstać rakotwórczy benzen. Bardzo częstym dodatkiem są też syropy owocowe bogate w ogromne ilości cukru.

Co zamiast butelkowanej wody smakowej?

Nadal upierasz się przy tym, że butelkowana woda smakowa jest zdrowa? Na szczęście i na nią znalazła się zdrowa, a przede wszystkim naturalna alternatywa. Wodę owocową można przygotować samodzielnie w domu. Potrzebna będzie czysta woda, ulubione owoce oraz zioła, jak na przykład mięta. Pokrój owoce, miętę, wrzuć wszystko do wody. Możesz też dodać trochę miodu. Pozostaw miksturę w lodówce na kilka godzin i gotowe! Szybko, smacznie i zdrowo!