Własne ujęcie wody może kojarzyć się ze znacznym obniżeniem rachunków oraz niezależnością pod względem użytkowania wody. Niestety, nadal niewielu właścicieli studni głębinowych zdaje sobie sprawę z tego, że w wodzie mogą znajdować się zanieczyszczenia w ilościach wykluczających wodę jako bezpieczną do użytkowania. W takich sytuacjach brane są pod uwagę wielofunkcyjne urządzenia filtracyjne. Czy warto je zakładać?

Zacznij od podstaw

W doborze odpowiedniego systemu filtracji wody największą rolę odgrywa analiza wody. Bez niej właściwie nie ma o czym rozmawiać, a tym bardziej na coś się decydować. Tylko ona jest w stanie wykazać z czym konkretnie mamy problem i jak duże przekroczenie wystąpiło. Czasem zdarza się, że nie wystarczy instalacja jednego urządzenia, a trzeba zamontować kilka różnych by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Komu są polecane stacje wielofunkcyjne?

Stacje wielofunkcyjne przede wszystkim zaleca się osobom, u których wystąpiło kilka przekroczeń norm. Mają problemy z:

  • Podwyższonym stężeniem żelaza
  • Podwyższonym stężeniem manganu
  • Przekroczeniem jonu amonowego
  • Jeśli w wodzie znajdują się związki organiczne
  • Kiedy dodatkowym problemem jest wysoki stopień twardości wody

Oczywiście to nie jest tak, że stacja wielofunkcyjna przyda się jedynie w przypadku, kiedy w wodzie znajdują się wszystkie te zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu są polecane, kiedy na przykład przekroczeniu uległo żelazo, badania wykazały obecność jonu amonowego, a w dodatku twarda woda pozostawia osad.

Jak jest zbudowana stacja wielofunkcyjna?

Obecnie na rynku dostępne są naprawdę różne stacje wielofunkcyjne. Są produkowane przez różnych producentów, w różnych krajach, z różnej jakości komponentów. Najlepszym podziałem jest ten na stacje dwuelementowe i kompaktowe.

Stacje dwuelementowe składają się z butli wypełnionej złożem, głowicy sterującej oraz oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną. W modelach kompaktowych wszystkie elementy są ukryte w jednej obudowie.

Wyjątkowe złoże

Co ciekawe, nie znajdziemy tu jednego rodzaju złoża, a kilka rodzajów złóż zmieszanych ze sobą. Układają się one w warstwy, a woda przepływając przez każdą z nich jest oczyszczana z wysokiego stężenia danej substancji.

Jakość oraz ilość danych warstw jest uzależniona od producenta. Ciekawym przypadkiem są jednak urządzenia polskiej marki Ecoperla, takie jak na przykład kompaktowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab. Do tych urządzeń złoże dobierają specjaliści, a jego ilość jest uzależniona od przesłanej przez właściciela studni analizy wody. Eksperci polskiej marki Ecoperla twierdzą, że tylko indywidualne podejście jest w stanie zagwarantować pełny sukces oraz odpowiednie oczyszczenie wody.

Warto mieć na uwadze to, że do regeneracji takich urządzeń niezbędna jest sól tabletkowana. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika. W przeciwnym wypadku z kranu znów poleci brudna woda. Koszt jednego worka soli (25 kg) to około 30 zł.

Najlepiej powierzyć problem specjaliście

Doświadczenia i historie użytkowników budowlanych forów internetowych uczą, że najlepiej z analizą wody zgłosić się do specjalisty,  ponieważ samodzielne podejmowanie decyzji może skończyć się jeszcze większymi wydatkami. Stacje wielofunkcyjne nie sprawdzą się niestety w każdym wypadku. Przy bardzo zanieczyszczonej wodzie polecane są stacje złożone z kilku urządzeń.