Stacja wielofunkcyjna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Własne ujęcie wody może kojarzyć się ze znacznym obniżeniem rachunków oraz niezależnością pod względem użytkowania wody. Niestety, nadal niewielu właścicieli studni głębinowych zdaje sobie sprawę z tego, że w wodzie mogą znajdować się zanieczyszczenia w ilościach wykluczających wodę jako bezpieczną do użytkowania. W takich sytuacjach brane są pod uwagę wielofunkcyjne urządzenia filtracyjne. Czy warto je zakładać?

Zacznij od podstaw

W doborze odpowiedniego systemu filtracji wody największą rolę odgrywa analiza wody. Bez niej właściwie nie ma o czym rozmawiać, a tym bardziej na coś się decydować. Tylko ona jest w stanie wykazać z czym konkretnie mamy problem i jak duże przekroczenie wystąpiło. Czasem zdarza się, że nie wystarczy instalacja jednego urządzenia, a trzeba zamontować kilka różnych by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Komu są polecane stacje wielofunkcyjne?

Stacje wielofunkcyjne przede wszystkim zaleca się osobom, u których wystąpiło kilka przekroczeń norm. Mają problemy z:

 • Podwyższonym stężeniem żelaza
 • Podwyższonym stężeniem manganu
 • Przekroczeniem jonu amonowego
 • Jeśli w wodzie znajdują się związki organiczne
 • Kiedy dodatkowym problemem jest wysoki stopień twardości wody

Oczywiście to nie jest tak, że stacja wielofunkcyjna przyda się jedynie w przypadku, kiedy w wodzie znajdują się wszystkie te zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu są polecane, kiedy na przykład przekroczeniu uległo żelazo, badania wykazały obecność jonu amonowego, a w dodatku twarda woda pozostawia osad.

Jak jest zbudowana stacja wielofunkcyjna?

Obecnie na rynku dostępne są naprawdę różne stacje wielofunkcyjne. Są produkowane przez różnych producentów, w różnych krajach, z różnej jakości komponentów. Najlepszym podziałem jest ten na stacje dwuelementowe i kompaktowe.

Stacje dwuelementowe składają się z butli wypełnionej złożem, głowicy sterującej oraz oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną. W modelach kompaktowych wszystkie elementy są ukryte w jednej obudowie.

Wyjątkowe złoże

Co ciekawe, nie znajdziemy tu jednego rodzaju złoża, a kilka rodzajów złóż zmieszanych ze sobą. Układają się one w warstwy, a woda przepływając przez każdą z nich jest oczyszczana z wysokiego stężenia danej substancji.

Jakość oraz ilość danych warstw jest uzależniona od producenta. Ciekawym przypadkiem są jednak urządzenia polskiej marki Ecoperla, takie jak na przykład kompaktowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab. Do tych urządzeń złoże dobierają specjaliści, a jego ilość jest uzależniona od przesłanej przez właściciela studni analizy wody. Eksperci polskiej marki Ecoperla twierdzą, że tylko indywidualne podejście jest w stanie zagwarantować pełny sukces oraz odpowiednie oczyszczenie wody.

Warto mieć na uwadze to, że do regeneracji takich urządzeń niezbędna jest sól tabletkowana. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika. W przeciwnym wypadku z kranu znów poleci brudna woda. Koszt jednego worka soli (25 kg) to około 30 zł.

Najlepiej powierzyć problem specjaliście

Doświadczenia i historie użytkowników budowlanych forów internetowych uczą, że najlepiej z analizą wody zgłosić się do specjalisty,  ponieważ samodzielne podejmowanie decyzji może skończyć się jeszcze większymi wydatkami. Stacje wielofunkcyjne nie sprawdzą się niestety w każdym wypadku. Przy bardzo zanieczyszczonej wodzie polecane są stacje złożone z kilku urządzeń.

7 myśli na temat “Stacja wielofunkcyjna – kiedy warto się na nią zdecydować?

 • 19/11/2017 o 20:20
  Permalink

  Nam w badaniu wyszło dwukrotne przekroczenie manganu, jon amonowy i twardość na poziomie 320 mg CaCO3. Czy taka woda kwalifikuje się do użycia stacji wielofunkcyjnej? Pozdrawiam.

 • 24/11/2017 o 12:17
  Permalink

  U nas jest stacja wielofunkcyjna, co prawda nie w obudowie, ale dwuelementowa, akurat ta Ecoperli (Ecoperla Multitower). Bardzo dobrze się sprawdza przy naszych parametrach.

 • 27/11/2017 o 16:05
  Permalink

  Bardzo przydatne informacje. U nas na sto procent jest coś nie tak z wodą, ponieważ pozostawia po sobie rdzę. Czekamy na wyniki analizy wody. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy.

 • 17/12/2017 o 21:16
  Permalink

  Tomek, mi się wydaje,, że tak, ale najlepiej zapytać o takie rzeczy kogoś, kto się na tym zna. Mój znajomy korzystał z usług firmy Klarsan i był zadowolony. Może spróbuj się z nimi skontaktować?

 • 22/01/2018 o 18:43
  Permalink

  Jutro rano przygotowuję wodę do oddania na analizę wody

 • 26/05/2018 o 08:55
  Permalink

  Nie wiedziałem, że istnieją takie sprytne urządzenia. Zawsze byłem przekonany, że kilka problemów w wodzie wymaga kilku rozwiązań i nie jest to najtańsza inwestycja, a tu się okazuje, że wcale tak nie jest także można spać spokojnie.

 • 21/06/2018 o 16:02
  Permalink

  Przeprowadziliśmy się pod miasto jakieś dwa miesiące temu. Naszym jedynym problemem była właśnie jakość wody. Zakupiliśmy stację wielofunkcyjną Ecoperla Multicab. Ma 30 litrów złoża i kompaktowe wymiary. Produkt sprostał naszym oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.