Może część z Was pamięta jeszcze newsa z poprzednich miesięcy, kiedy to naukowcy wykryli niebezpieczne dla zdrowia związku w butelkach plastikowych przedostające się do wody, którą spożywamy. Wtedy ta informacja wywołała spory niepokój i oburzenie. Teraz ilość wody butelkowanej na rynku próbuje ograniczyć Parlament UE. Czy poprzednia wiadomość była powodem takiej decyzji?
Debata na temat wody pitnej trwała w Parlamencie Europejskim już od jakiegoś czasu. We wtorek 23 października przyjęto plany mające na celu zwiększenie zaufania konsumentów do dostarczanej im wody kranowej. Głównym argumentem posłów było to, że woda z kranu jest znacznie tańsza i bardziej przyjazna środowisku niż woda sprzedawana w butelkach. Według planów każde państwo europejskie powinno zapewnić swoim obywatelom dostęp do świeżej i czystej wody w przestrzeni publicznej. Podjęte w ramach planu działania mają dodatkowo na celu ograniczenie ilości wyrobów plastikowych, które rozkładają się przez wiele lat.
Nowe przepisy mają na celu ustanowienie nowych parametrów monitorowania mikroplastików, zmniejszenie maksymalnych dopuszczalnych ilości niektórych zanieczyszczeń (ołowiu, PFAS, bakterii, substancji zaburzających gospodarkę hormonalną).
Dostęp do wody w każdym miejscu
Jednym z kluczowych punktów planu przyjętego przez Parlament Europejski są poidełka na ulicach. Dostęp do wody w miastach, a także miejscach publicznych powinien zostać poprawiony. Przepisy w tej sprawie nie zostały jeszcze dokładnie doprecyzowane. Posłowie będą musieli podjąć decyzje w sprawie tego, kto miałby sprawować opiekę nad poidełkami i je kontrolować.
Dodatkowo posłowie chcieliby wprowadzenia darmowego (lub za niewielkie kwoty) dostępu do wody kranowej w restauracjach, jadłodajniach i firmach świadczących usługi cateringowe.
Woda dla najuboższych
W swoim planie posłowie chcieli uwzględnić również najuboższą część społeczeństwa i ich problemy z dostępem do wody pitnej. Parlament Europejski apeluje, aby państwa członkowskie spróbowały rozwiązać problemy związane z dostępem do wody osób z marginesu społecznego oraz ubogich.
Rekomendowane jest postawienie na rozwój oraz przedstawianie takim osobom szczegółowych informacji o podłączeniu do sieci wodociągowej, a także alternatywnych sposobach na dostęp do wody.
Plany przyjęte – czas na działania
Plany przyjęto przewagą 300 głosów. Przeciwko było 98, natomiast 274 osoby wstrzymały się od głosu. Nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczną się negocjacje i kiedy ustalenia będą wprowadzane w życie. Być może procesu nie uda się przeprowadzić do końca kadencji PE, która kończy się wiosną przyszłego roku.
Woda z kranu vs butelki
Celem wszystkich wprowadzanych przepisów jest przede wszystkim szerzenie dobrych praktyk związanych z wodą. Jeśli ludzie przekonaliby się do picia kranówki, mieli do niej dostęp w każdym publicznym miejscu, wiedzieliby, że jest właściwie darmowa, może spadłoby zużycie plastiku?
Dzięki temu nie trzeba by było produkować takich ilości tworzyw sztucznych, zmniejszyłaby się również ilość produkowanych odpadów zanieczyszczających morza i oceany.
Szacuje się, że niższe zużycie wody butelkowanej pozwoliłoby gospodarstwom domowym na spore oszczędności – gospodarstwa domowe na terenie Unii Europejskiej mogłyby zaoszczędzić nawet do 600 mln euro. Odciążylibyśmy też środowisko, co jest bezcenne.
Plastikowe butelki są jednymi z najczęściej używanych opakowań z tego tworzywa. Stanowią ogromny problem dla środowiska, ponieważ rozkładają się przez wiele lat.
Jak produkować mniej odpadów w domu?
Branża uzdatniania wody również ma swoje sposoby na zastąpienie wody butelkowanej i ograniczenie produkcji śmieci. Dobrym sposobem są filtry podzlewozmywakowe. Do wyboru są systemy odwróconej osmozy, nanofiltracji oraz ultrafiltracja.
Dzięki takim urządzeniom woda przechodzi przez kilka stopni filtracji, w tym filtrację mechaniczną oraz za sprawą węgla aktywnego, który poprawia smak, zapach i barwę wody. Oprócz tego w procesie uzdatniania są stosowane specjalistyczne membrany. Plusem zastosowania takich rozwiązań jest możliwość korzystania z uzdatnionej wody o każdej porze, w każdej ilości.
Takie proste rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsca, sprawia, ze woda zyskuje właściwe parametry organoleptyczne i można z niej bezpiecznie korzystać.
Wielu właścicieli filtrów kuchennych na dobre zrezygnowało z kupna zgrzewek z plastikowymi butelkami, dzięki czemu w ich gospodarstwach domowych została ograniczona produkcja tych odpadów. Wspierają środowisko, a jednocześnie cieszą się smaczną wodą odpowiednią do picia i gotowania.
Znajdź swój sposób na uzdatnianie wody na https://www.krainawody.pl/94-filtry-kuchenne
Czekamy na zmiany
Plany proponowane przez Parlament Europejski to dobre zmiany, które mają szansę się przyjąć. Każda próba walki o lepszy stan środowiska jest istotna. Ważne, aby woda dostarczana do gospodarstw domowych i obecna w przestrzeni publicznej była najwyższej jakości.
ostatnie komentarze