Nowa dyrektywa UE w sprawie jakości wody do spożycia – co się zmieni?

Z nowym rokiem wchodzi w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca jakości wody przeznaczonej do spożycia. Tym razem nie chodzi jedynie o jej parametry, ale też dostępność. Zasoby z roku na rok są coraz mniejsze. Co to oznacza dla nas, użytkowników wody?

Ceny wody szokują z roku na rok

Ceny wody stale rosną, co można obserwować z roku na rok na terenie całego kraju. Jeszcze nie tak dawno temu nie przekraczała 10 złotych za metr sześcienny. Obecnie niektóre z miejscowości płacą za tą ilość nawet ponad 30 złotych.

Musimy jednak przygotować się na to, że ceny za metr sześcienny wody mogą być jeszcze wyższe. Wszystko z powodu zmian klimatycznych oraz coraz bardziej odczuwalnych braków wody. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia pojawienia się nowych zanieczyszczeń, które trzeba w jakiś sposób usuwać z wody. To czasem wymaga zastosowania i wprowadzenia nowych technologii, czyli znowu jest związane z kosztami.

Zmiana sytuacji spowodowała potrzebę utworzenia nowej dyrektywy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W grudniu 2019 po około dwóch latach prac nad jej kształtem wreszcie jest na finiszu i niedługo zostanie wprowadzona w życie.

Co znajdzie się w nowej dyrektywie ?

Nowa dyrektywa będzie nieco odbiegała swoją formą od poprzedniej. Członkowie Komisji Europejskiej zaproponowali rozszerzenie zakresu o kwestie związane z dostępem do wody. Chodzi o zapewnienie każdemu obywatelowi Unii Europejskiej pełnych praw, a to jedno z podstawowych.

Ponadto mają pojawić się zapisy dotyczące informowania konsumentów o działalności lokalnych zakładów wodociągowych.

Oprócz tego pojawi się również sporo zapisów dotyczących samej jakości wody przeznaczonej do celów spożywczych. Postęp naukowy, technologiczny i nowe zagrożenia spowodowały potrzebę wprowadzenia zapisów dotyczących nowych substancji chemicznych, których obecność należy monitorować w wodzie przeznaczonej na cele spożywcze. W wykazie znalazł się między innymi mikroplastik.

Komisja chce zwrócić także uwagę na jakość materiałów, które mają styczność z wodą pitną. Chodzi tu między innymi o jakość plastikowych butelek.

Po co wprowadzać nowe zapisy dotyczące jakości wody pitnej?

Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo konsumentów na terenie Unii Europejskiej oraz zapewnienia dostępu do zasobów wody pitnej w każdym miejscu.

Co z ceną wody?

Podczas obrad komisji bardzo często pojawiało się stwierdzenie, że ceny wody w całej Europie, nie tylko w Polsce, nadal są zbyt niskie. Być może wyższe skłoniłyby ludzi do zaprzestania marnotrawienia tak cennego zasobu?

Obecnie w wielu gospodarstwach domowych dochodzi do jej marnowania. Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że jej zasoby nie są odnawialne, a my je zwyczajnie przetracamy.

Na ostateczną cenę wody, jaką płacimy, ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są nowe wyzwania, z jakimi muszą borykać się zakłady wodociągowe.

Przede wszystkim edukacja

Członkowie Komisji Europejskiej zauważyli dużą potrzebę edukacji konsumentów i uświadamiania ich, że woda jest zasobem naturalnym. Na Ziemi występuje w ograniczonej ilości i nie ma szans na jej wyprodukowanie.

Edukacja oczywiście w największym stopniu będzie dotyczyła najmłodszych w myśl hasła, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jednak dorośli również powinni zdawać sobie sprawę z jej wartości, szanować ją i oszczędzać dla siebie i przyszłych pokoleń. Wspólnie powinniśmy również zatroszczyć się o jej jakość.

Nowe obowiązki dla państw członkowskich

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej to też nowe wyzwania i zadania dla państw członkowskich. Administracja każdego z krajów będzie musiała rozdzielić konkretne obowiązki między instytucje, samorządy oraz przedsiębiorstwa.

Współpraca ma obejmować różne instytucje, a to będzie wymagało z ich strony podjęcia inicjatywy i chęci wspólnego działania.

Kiedy dyrektywa ma zostać wprowadzona w życie?

Dyrektywa jest już na ukończeniu. Członkowie komisji mówią w tym momencie o etapie ostatnich formalności. Koniec stycznia był terminem wyznaczonym na pojawienie się skonsolidowanego tekstu dyrektywy.

Następnie dokument przejdzie głosowanie w Parlamencie Europejskim. To najprawdopodobniej nastąpi w marcu. Po zatwierdzeniu dyrektywy kraje członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów do swojego prawa lokalnego.

Zadbaj o jakość swojej wody już dziś!

Wcale nie musimy czekać na wprowadzenie nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Z jakością wody płynącej w kranie możemy sobie poradzić już dzisiaj.

W przypadku wody wodociągowej główne kłopoty stanowi nieodpowiedni smak, zapach i barwa. Za pogorszenie właściwości organoleptycznych najczęściej odpowiadają związki chloru obecne w wodzie. Często pozostają po dezynfekcji wody, która jest niezbędna, by uchronić instalację przed skażeniem mikrobiologicznym.

Dodatkowym kłopotem jest osad, jaki może pozostawiać po sobie woda o wysokim stopniu twardości, a właśnie taka jest na sporym terenie naszego kraju.

Ponadto kłopot stanowi stan instalacji w budynku docelowym. Zakłady wodociągowe obecnie odpowiadają za jakość wody jedynie do wodomierzy, potem już wszystko zależy od właściciela budynku. Niektóre instalacje są mocno przestarzałe, a w dodatku mogą być konserwowane w nieprawidłowy sposób. To wszystko ma wpływ na jakość wody, jaka płynie z kranu.

W magistrali budynku mogą znajdować się resztki rdzy, zanieczyszczenia mechaniczne, które trafiają do użytkownika wraz z wodą pitną znacznie pogarszając jej jakość.

Z tych powodów konsumenci często rezygnują z jej spożywania i szukają alternatywnych źródeł, na przykład w postaci wody butelkowanej.

Więcej o uzdatnianiu wody wodociągowej: https://www.zestudni.pl/blog/czy-trzeba-uzdatniac-wode-wodociagowa/

W przypadku wody z własnego ujęcia sytuacja wygląda znacznie gorzej. To użytkownicy odpowiadają za jej jakość. Ta nie jest kontrolowana przez żadną instytucję, ani też wstępnie uzdatniana. Najważniejsze w tym przypadku jest zlecenie kompleksowej analizy wody. Tylko ona jest w stanie wykazać, z jakimi problemami konkretnie mamy do czynienia. To również najlepsza droga, by dowiedzieć się, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Eksperci z branży uzdatniania wody dobierają konkretne metody i urządzenia uzdatniające właśnie na podstawie wyników analizy wody.

Woda z własnego ujęcia wbrew pozorom rzadko ma właściwości zgodne z normami podanymi w obowiązującym w Polsce rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia. Zazwyczaj kłopotem jest wysokie stężenie żelaza i manganu. Do tego dochodzą jeszcze kłopoty z wysokim stopniem twardości wody, siarkowodorem. Zdarzają się też związki organiczne i azotany.

Jak poprawić jakość wody w swoim domu?

Poprawa jakości wody użytkowej i spożywczej w gospodarstwie domowym to cała gama korzyści. Przede wszystkim to brak problemów ze stanem technicznym instalacji. Wiele zanieczyszczeń obecnych w wodzie wytrąca się w formie osadu, blokując przepływ, powodując spadki ciśnienia w instalacji i doprowadzając do o wiele szybszej korozji wewnątrz rur. Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii to mniej stresu, ale i wydanych pieniędzy.

Ponadto to o wiele większy komfort użytkowania wody w życiu codziennym. Woda odpowiedniej jakości doskonale nadaje się do prania, sprzątania, zasilania domowych sprzętów AGD mających z nią styczność.

Woda odzyskuje dobre właściwości organoleptyczne, przez co staje się idealna do picia, ale i przyrządzania potraw oraz napojów gorących.

Jakość wody w domu można poprawić na kilka sposobów. Ich wybór jest uzależniony przede wszystkim od naszych oczekiwań, ale również źródła pochodzenia wody i jej parametrów.

Filtry kuchenne

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę jakości wody pitnej w mieszkaniach, jak też domach jednorodzinnych są filtry kuchenne. Wybór jest naprawdę szeroki: od dzbanków filtracyjnych aż po zaawansowane systemy odwróconej osmozy.

To fantastyczna alternatywa dla wody sprzedawanej w plastikowych butelkach. Dzięki użytkowani filtra kuchennego z pewnością spadnie produkcja odpadów w gospodarstwie domowym. To również świetny sposób na wprowadzenie zdrowego nawyku picia wody wśród domowników.

Centralne urządzenia filtracyjne

Dzięki obecności centralnego urządzenia filtracyjnego możemy poprawić jakość wody w całym gospodarstwie domowym. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń tego typu są centralne zmiękczacze wody, które pozwalają na redukcję wysokiego stopnia twardości. Miękka woda nie pozostawia po sobie kamiennego osadu, a więc jest idealna do obsługi choćby kotła grzewczego.

W zestawach ze zmiękczaczami wody bardzo często montowane są kolumny węglowe. Dzięki nim woda ma odpowiedni smak, zapach i barwę. Idealnie sprawdza się podczas kąpieli oraz do celów spożywczych.

W przypadku własnych ujęć najczęściej montowanymi centralnymi urządzeniami są odżelaziacze i odmanganiacze wody. W celach prewencyjnych wielu właścicieli gospodarstw domowych podejmuje decyzję o założeniu lampy UV, która dezynfekuje wodę za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Zapewnij sobie wodę dobrej jakości

Ustanowienie norm dotyczących wody putnej jest bardzo istotne i dobrze, że prawo jest dostosowywane do dzisiejszych realiów. My sami musimy pamiętać, by użytkować ją w sposób racjonalny. Dobrze jednak, jeśli jej właściwości dają możliwość komfortowego użytkowania. O to można zatroszczyć się samodzielnie, wykorzystując odpowiedni system uzdatniania wody.

1 myśl na temat “Nowa dyrektywa UE w sprawie jakości wody do spożycia – co się zmieni?

  • 28/04/2020 o 19:46
    Permalink

    Dobrze, że coś działają i opracowują nowe prawo w kwestii jakości wody. Może nie jest najgorzej, ale wiele powinno się zmienić. Ja na przykład na tyle nie mam zaufania, że sam zamontowałem sobie zestaw do uzdatniania wody. Dzięki temu śpię spokojnie i nie muszę się zastanawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.