Z nowym rokiem wchodzi w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca jakości wody przeznaczonej do spożycia. Tym razem nie chodzi jedynie o jej parametry, ale też dostępność. Zasoby z roku na rok są coraz mniejsze. Co to oznacza dla nas, użytkowników wody?

Ceny wody szokują z roku na rok

Ceny wody stale rosną, co można obserwować z roku na rok na terenie całego kraju. Jeszcze nie tak dawno temu nie przekraczała 10 złotych za metr sześcienny. Obecnie niektóre z miejscowości płacą za tą ilość nawet ponad 30 złotych.

Musimy jednak przygotować się na to, że ceny za metr sześcienny wody mogą być jeszcze wyższe. Wszystko z powodu zmian klimatycznych oraz coraz bardziej odczuwalnych braków wody. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia pojawienia się nowych zanieczyszczeń, które trzeba w jakiś sposób usuwać z wody. To czasem wymaga zastosowania i wprowadzenia nowych technologii, czyli znowu jest związane z kosztami.

Zmiana sytuacji spowodowała potrzebę utworzenia nowej dyrektywy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W grudniu 2019 po około dwóch latach prac nad jej kształtem wreszcie jest na finiszu i niedługo zostanie wprowadzona w życie.

Co znajdzie się w nowej dyrektywie ?

Nowa dyrektywa będzie nieco odbiegała swoją formą od poprzedniej. Członkowie Komisji Europejskiej zaproponowali rozszerzenie zakresu o kwestie związane z dostępem do wody. Chodzi o zapewnienie każdemu obywatelowi Unii Europejskiej pełnych praw, a to jedno z podstawowych.

Ponadto mają pojawić się zapisy dotyczące informowania konsumentów o działalności lokalnych zakładów wodociągowych.

Oprócz tego pojawi się również sporo zapisów dotyczących samej jakości wody przeznaczonej do celów spożywczych. Postęp naukowy, technologiczny i nowe zagrożenia spowodowały potrzebę wprowadzenia zapisów dotyczących nowych substancji chemicznych, których obecność należy monitorować w wodzie przeznaczonej na cele spożywcze. W wykazie znalazł się między innymi mikroplastik.

Komisja chce zwrócić także uwagę na jakość materiałów, które mają styczność z wodą pitną. Chodzi tu między innymi o jakość plastikowych butelek.

Po co wprowadzać nowe zapisy dotyczące jakości wody pitnej?

Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo konsumentów na terenie Unii Europejskiej oraz zapewnienia dostępu do zasobów wody pitnej w każdym miejscu.

Co z ceną wody?

Podczas obrad komisji bardzo często pojawiało się stwierdzenie, że ceny wody w całej Europie, nie tylko w Polsce, nadal są zbyt niskie. Być może wyższe skłoniłyby ludzi do zaprzestania marnotrawienia tak cennego zasobu?

Obecnie w wielu gospodarstwach domowych dochodzi do jej marnowania. Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że jej zasoby nie są odnawialne, a my je zwyczajnie przetracamy.

Na ostateczną cenę wody, jaką płacimy, ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są nowe wyzwania, z jakimi muszą borykać się zakłady wodociągowe.

Przede wszystkim edukacja

Członkowie Komisji Europejskiej zauważyli dużą potrzebę edukacji konsumentów i uświadamiania ich, że woda jest zasobem naturalnym. Na Ziemi występuje w ograniczonej ilości i nie ma szans na jej wyprodukowanie.

Edukacja oczywiście w największym stopniu będzie dotyczyła najmłodszych w myśl hasła, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jednak dorośli również powinni zdawać sobie sprawę z jej wartości, szanować ją i oszczędzać dla siebie i przyszłych pokoleń. Wspólnie powinniśmy również zatroszczyć się o jej jakość.

Nowe obowiązki dla państw członkowskich

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej to też nowe wyzwania i zadania dla państw członkowskich. Administracja każdego z krajów będzie musiała rozdzielić konkretne obowiązki między instytucje, samorządy oraz przedsiębiorstwa.

Współpraca ma obejmować różne instytucje, a to będzie wymagało z ich strony podjęcia inicjatywy i chęci wspólnego działania.

Kiedy dyrektywa ma zostać wprowadzona w życie?

Dyrektywa jest już na ukończeniu. Członkowie komisji mówią w tym momencie o etapie ostatnich formalności. Koniec stycznia był terminem wyznaczonym na pojawienie się skonsolidowanego tekstu dyrektywy.

Następnie dokument przejdzie głosowanie w Parlamencie Europejskim. To najprawdopodobniej nastąpi w marcu. Po zatwierdzeniu dyrektywy kraje członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów do swojego prawa lokalnego.

Zadbaj o jakość swojej wody już dziś!

Wcale nie musimy czekać na wprowadzenie nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Z jakością wody płynącej w kranie możemy sobie poradzić już dzisiaj.

W przypadku wody wodociągowej główne kłopoty stanowi nieodpowiedni smak, zapach i barwa. Za pogorszenie właściwości organoleptycznych najczęściej odpowiadają związki chloru obecne w wodzie. Często pozostają po dezynfekcji wody, która jest niezbędna, by uchronić instalację przed skażeniem mikrobiologicznym.

Dodatkowym kłopotem jest osad, jaki może pozostawiać po sobie woda o wysokim stopniu twardości, a właśnie taka jest na sporym terenie naszego kraju.

Ponadto kłopot stanowi stan instalacji w budynku docelowym. Zakłady wodociągowe obecnie odpowiadają za jakość wody jedynie do wodomierzy, potem już wszystko zależy od właściciela budynku. Niektóre instalacje są mocno przestarzałe, a w dodatku mogą być konserwowane w nieprawidłowy sposób. To wszystko ma wpływ na jakość wody, jaka płynie z kranu.

W magistrali budynku mogą znajdować się resztki rdzy, zanieczyszczenia mechaniczne, które trafiają do użytkownika wraz z wodą pitną znacznie pogarszając jej jakość.

Z tych powodów konsumenci często rezygnują z jej spożywania i szukają alternatywnych źródeł, na przykład w postaci wody butelkowanej.

Więcej o uzdatnianiu wody wodociągowej: https://www.zestudni.pl/blog/czy-trzeba-uzdatniac-wode-wodociagowa/

W przypadku wody z własnego ujęcia sytuacja wygląda znacznie gorzej. To użytkownicy odpowiadają za jej jakość. Ta nie jest kontrolowana przez żadną instytucję, ani też wstępnie uzdatniana. Najważniejsze w tym przypadku jest zlecenie kompleksowej analizy wody. Tylko ona jest w stanie wykazać, z jakimi problemami konkretnie mamy do czynienia. To również najlepsza droga, by dowiedzieć się, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Eksperci z branży uzdatniania wody dobierają konkretne metody i urządzenia uzdatniające właśnie na podstawie wyników analizy wody.

Woda z własnego ujęcia wbrew pozorom rzadko ma właściwości zgodne z normami podanymi w obowiązującym w Polsce rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia. Zazwyczaj kłopotem jest wysokie stężenie żelaza i manganu. Do tego dochodzą jeszcze kłopoty z wysokim stopniem twardości wody, siarkowodorem. Zdarzają się też związki organiczne i azotany.

Jak poprawić jakość wody w swoim domu?

Poprawa jakości wody użytkowej i spożywczej w gospodarstwie domowym to cała gama korzyści. Przede wszystkim to brak problemów ze stanem technicznym instalacji. Wiele zanieczyszczeń obecnych w wodzie wytrąca się w formie osadu, blokując przepływ, powodując spadki ciśnienia w instalacji i doprowadzając do o wiele szybszej korozji wewnątrz rur. Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii to mniej stresu, ale i wydanych pieniędzy.

Ponadto to o wiele większy komfort użytkowania wody w życiu codziennym. Woda odpowiedniej jakości doskonale nadaje się do prania, sprzątania, zasilania domowych sprzętów AGD mających z nią styczność.

Woda odzyskuje dobre właściwości organoleptyczne, przez co staje się idealna do picia, ale i przyrządzania potraw oraz napojów gorących.

Jakość wody w domu można poprawić na kilka sposobów. Ich wybór jest uzależniony przede wszystkim od naszych oczekiwań, ale również źródła pochodzenia wody i jej parametrów.

Filtry kuchenne

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę jakości wody pitnej w mieszkaniach, jak też domach jednorodzinnych są filtry kuchenne. Wybór jest naprawdę szeroki: od dzbanków filtracyjnych aż po zaawansowane systemy odwróconej osmozy.

To fantastyczna alternatywa dla wody sprzedawanej w plastikowych butelkach. Dzięki użytkowani filtra kuchennego z pewnością spadnie produkcja odpadów w gospodarstwie domowym. To również świetny sposób na wprowadzenie zdrowego nawyku picia wody wśród domowników.

Centralne urządzenia filtracyjne

Dzięki obecności centralnego urządzenia filtracyjnego możemy poprawić jakość wody w całym gospodarstwie domowym. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń tego typu są centralne zmiękczacze wody, które pozwalają na redukcję wysokiego stopnia twardości. Miękka woda nie pozostawia po sobie kamiennego osadu, a więc jest idealna do obsługi choćby kotła grzewczego.

W zestawach ze zmiękczaczami wody bardzo często montowane są kolumny węglowe. Dzięki nim woda ma odpowiedni smak, zapach i barwę. Idealnie sprawdza się podczas kąpieli oraz do celów spożywczych.

W przypadku własnych ujęć najczęściej montowanymi centralnymi urządzeniami są odżelaziacze i odmanganiacze wody. W celach prewencyjnych wielu właścicieli gospodarstw domowych podejmuje decyzję o założeniu lampy UV, która dezynfekuje wodę za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Zapewnij sobie wodę dobrej jakości

Ustanowienie norm dotyczących wody putnej jest bardzo istotne i dobrze, że prawo jest dostosowywane do dzisiejszych realiów. My sami musimy pamiętać, by użytkować ją w sposób racjonalny. Dobrze jednak, jeśli jej właściwości dają możliwość komfortowego użytkowania. O to można zatroszczyć się samodzielnie, wykorzystując odpowiedni system uzdatniania wody.