TOR, proxy, czy VPN – co najlepiej wybrać?

Bezpieczeństwo w sieci internetowej jest zagadnieniem, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować ani lekceważyć, bo może się to skończyć w sposób bolesny nie tylko dla naszych nerwów, ale często i portfela. Internet nie jest już raczkującym medium i wiąże się to nie tylko z całą masą nowych możliwości, ale i z masą zagrożeń, których stopniowo robi się coraz więcej i więcej. Z tego względu warto się zainteresować tym, jakie możliwości otrzymujemy od różnego rodzaju firm programistycznych, które pracują nad tym, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Istnieją trzy najpopularniejsze rozwiązania i warto przyjrzeć się bliżej każdemu z nich.

Czym jest TOR i jak działa?

TOR to usługa bardzo specyficzna, która w internecie nie ma najlepszej renomy. Istotnie zapewnia stosunkowo duży poziom bezpieczeństwa, a także gwarancję anonimowości dzięki wielokrotnemu szyfrowaniu, który jest największą zaletą i jednocześnie wadą tego rozwiązania – wiele warstw szyfrowania powoduje bowiem, że strony internetowe otwierają się po prostu bardzo, bardzo wolno. Kwestie techniczne to jedno, ale na renomę tej usługi zapracowali sobie jej użytkownicy – z sieci TOR korzystają bowiem bardzo często przestępcy i nietrudno jest się tam natknąć na treści, które są po prostu nielegalne. Bywa też tak, że niejako z automatu użytkownik łączący się z tą siecią uzyska zainteresowanie ze strony służb bezpieczeństwa, którym wygodniej jest założyć, że użytkownik używa usługi do niewłaściwych celów. Więcej jest trosk związanych z używaniem niż faktycznych zalet, więc TOR najlepiej sobie odpuścić.

A może lepsze będzie proxy?

Proxy to prosta usługa, dostępna bardzo często na wielu darmowych stronach internetowych. Brak kosztów również wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na otwarcie strony. Tak naprawdę jedyną użyteczną usługą, której możemy dokonać za pośrednictwem proxy jest chwilowa zmiana IP. Kategorycznie nie wolno się logować na żadną stronę, będąc na serwerze proxy, bo jest to usługa raczej niespecjalnie zabezpieczana i przez to jesteśmy narażeni w czasie jej używania.

Dla wymagających dobry VPN

VPN to wirtualna sieć prywatna, która umożliwia osiągnięcie kompletnej anonimowości w sieci internetowej, a także zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla przesyłanych danych. Mechanizm działania usługi jest prosty – dane wysyłane z naszego urządzenia trafiają na serwer VPN, gdzie są zaszyfrowywane i wysyłane do miejsca przeznaczenia. Nikt niepożądany nie będzie w stanie się wtrącić i przechwycić wysłanych danych, a nawet jeśli zrobi to przy użyciu specjalistycznego sprzętu za milion dolarów, to i tak tych danych nie otworzy, bo są tak dobrze zabezpieczone, że złamanie klucza szyfrującego wymagałoby działania najlepszych komputerów świata przez dobrych kilka tysięcy lat.

VPN dla pełnej prywatności i bezpieczeństwa

Podsumowując krótko, jedynym sensownym wyborem jest tak naprawdę VPN. TOR i proxy można używać okazjonalnie, ale to rozwiązania nieefektywne i niepewne. VPN dostarczają z kolei profesjonalne firmy w stylu NordVPN oraz Ivacy VPN i ich działania to po prostu gwarancja bezpieczeństwa i jakości dla wszystkich użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.