Odkurzacz nie będzie dobrze czyścił dywanów, jeśli go co jakiś czas nie przeczyścimy, żelazko nie będzie dobrze prasowało, jeśli wewnątrz będą zalegały kamień i zanieczyszczenia, samochód jest bardziej narażony na awarię, jeśli co jakiś czas nie wymienimy filtrów paliwa. To samo dotyczy domowych stacji uzdatniania wody. Jeśli o nie nie zadbamy, przestaną prawidłowo filtrować wodę.

Do tej pory ciężko było w Internecie znaleźć dobry sposób na okresową konserwację zmiękczacza wody czy innego urządzenia filtracyjnego. Wielu producentów zapominało o tym temacie, pomijało go lub nie poświęcało mu dużo uwagi.

Nie każdy myśli o pielęgnacji urządzeń filtracyjnych sądząc, że wystarczy samo podłączenie. Tymczasem odpowiednia pielęgnacja potrafi dać naprawdę zaskakujące efekty w postaci większej efektywności, higieny, a nawet wydłużenia prawidłowego działania samego urządzenia.

Na to, że okresowa konserwacja jest ważna i jak najbardziej ma sens postanowiła zwrócić uwagę polska marka Ecoperla. Wypuściła dwa produkty mające na celu ułatwienie serwisowania. Przy okazji projektantom udało się sprawić, że nie jest to żmudny i czasochłonny proces, na który trzeba poświęcać wiele uwagi. Wystarczy kilka minut w roku, by osiągać oczekiwane efekty.

Od początku września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych można dostać Ecoperla Antidotum oraz Ecoperla Antibacter.

Ecoperla Antidotum – recepta na doskonałe zmiękczanie wody

Pierwszą nowością, o której warto opowiedzieć jest Ecoperla Antidotum. To granulat przeznaczony do zmiękczaczy wody. Można go stosować niezależnie od zakupionego modelu. Skutecznie usuwa ze złoża zbierające się na nim cząstki żelaza oraz innych metali ciężkich.

Metale ciężkie obecne w wodzie są uznawane za jednego z największych wrogów zmiękczaczy wody. Żywica jonowymienna radzi sobie z tymi substancjami i zatrzymuje je na swojej powierzchni. Między innymi z tego powodu zmiękczacze wody często stosuje się do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza i manganu. Należy jednak pamiętać, że już przy ilości 0,05 mg Fe/l cząstki zaczynają pozostawać na żywicy.

Taki stan powoduje, że złoże filtracyjne o wiele szybciej wytraca swoje zdolności jonowymienne, a co za tym idzie, należy częściej je wymieniać. Jak wiadomo, to wiąże się ze zwiększonymi kosztami eksploatacyjnymi, a chyba każdy chciałby ich uniknąć.

Sposób na to jest naprawdę prosty, ponieważ wystarczy jedynie raz na 12 miesięcy zastosować Ecoperla Antidotum. Granulat zawiera związki, które doskonale radzą sobie z usuwaniem zalegających cząstek metali ciężkich ze złoża, a także ochraniają je przez cały rok.

Ecoperla Antibacter – ochrona przed bakteriami

Nieważne czy korzystamy z wody wodociągowej, czy wody studziennej – prawdopodobieństwo wystąpienia skażenia bakteryjnego istnieje zawsze.

Na przykład substancje powodujące rozwój mikroorganizmów mogą przedostawać się do zbiornika podczas dosypywania soli tabletkowanej. Podczas wieloletniego użytkowania stacji zdarza się, że wewnątrz również może dojść do rozwoju mikroorganizmów. Z tych właśnie powodów należy zastosować profilaktycznie Ecoperla Antibacter.

Jest to płyn dezynfekujący o dość dużym stężeniu aktywnego chloru. Jest on w stanie poradzić sobie z niewielkim skażeniem, jednak głównym zadaniem jest profilaktyczna dezynfekcja i ochrona wnętrza stacji uzdatniania wody.

Płyn polecany jest szczególnie właścicielom systemów odwróconej osmozy i zmiękczaczy wody, jednak przyda się przy każdym urządzeniu filtracyjnym.

Innymi sytuacjami, w których warto zastosować Ecoperla Antibacter są te, w których już doszło do skażenia instalacji lub kiedy dawno nie korzystaliśmy ze stacji uzdatniania wody, a chcemy znowu zacząć filtrować wodę.

Czy stosowanie tych preparatów jest proste?

Dla niektórych bardzo istotna może okazać się informacja, że Ecoperla Antibacter i Ecoperla Antidotum kompletnie nie wymagają odmierzania. Nie trzeba ich też przechowywać do następnego użycia. Instrukcja dozowana jest prosta, nie trzeba się w nią specjalnie wczytywać.

Jest to możliwe miedzy innymi dzięki temu, że już ktoś za nas odmierzył ilość potrzebną do odpowiedniej pielęgnacji. My musimy po prostu zaaplikować całą zawartość buteleczki, odczekać kilka minut i dokładnie przepłukać filtr wody.

Czy warto przeprowadzać taką pielęgnację urządzeń filtracyjnych?

Może się wydawać, że zakup takich preparatów to są duże koszta, jednak nic bardziej mylnego. Ich cena nie jest wygórowana, a regularne stosowanie pozwala nawet na oszczędności związane z eksploatacją.

Dzięki okresowej pielęgnacji polegającej na dozowaniu takich preparatów po pierwsze zyskujemy większą pewność, że cały proces filtracji jest higieniczny, a woda całkowicie zdrowa i bezpieczna. Po drugie możemy wydłużyć czas eksploatacji złoża i zmniejszyć regularność przeprowadzania profesjonalnego serwisu.