Zakup centralnego zmiękczacza wody to szereg korzyści. Trzeba jednak pamiętać, ze to niepozorne urządzenie powoduje dość spore zmiany w życiu codziennym i wymusza na nas zmianę pewnych nawyków. Co dokładnie zmieni się po instalacji zmiękczacza wody? I czy to będą zmiany na lepsze?
Zmiękczacze wody są urządzeniami na całą instalację, które doskonale radzą sobie z wysokim stopniem twardości wody. Wiele osób podejmuje decyzję o ich zakupie pod wpływem opinii oraz całej masy korzyści, jakie daje miękka woda. Przede wszystkim chodzi tutaj o większe oszczędności, lepszą kondycję instalacji oraz sprzętów AGD, dobroczynny wpływ na skórę i włosy, oszczędność czasu, zużywanych kosmetyków i detergentów.
Przy wyborze najlepszego zmiękczacza wody zazwyczaj pytamy o jego właściwości, największe zalety, parametry techniczne, jednak mało kto zastanawia się jakie realnie nawyki trzeba będzie zmienić.
My postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie i zrobić listę rzeczy, na które po montażu trzeba będzie zwracać większą uwagę i z których trzeba będzie uczynić codzienne nawyki.
Twarda woda i nasze przyzwyczajenie do niej
Choć twarda woda nie jest najłatwiejsza w codziennym użytkowaniu, pozostawia po sobie spory osad i powoduje mnóstwo problemów, to jednak dość łatwo przyszło nam się przyzwyczaić do życia z nią i korzystania.
Wielu ludzi traktuje to zjawisko jako zło konieczne. Ich zdaniem kamień po prostu musi być w czajniku, a długotrwałe szorowanie kabiny prysznicowej należy wpisać w każde generalne sprzątanie i nie ma na to rady. W rzeczywistości nic bardziej mylnego!
Z twardą wodą nie trzeba się męczyć, a sposób na usunięcie tego problemu jest bardzo prosty.
Jakie nawyki się zmienią?
Decydując się na zmiękczacz wody możemy liczyć się z tym, że nasze codzienne nawyki będą musiały ulec pewnym zmianom.
Redukcja stopnia twardości wody to najlepszy sposób na zadbanie o instalacje i sprzęty AGD mające styczność z wodą, oszczędności finansowe, oszczędność czasu, energii i sposób na zadbanie o urodę.
Oto nawyki, które będzie trzeba wprowadzić w życie, a jednocześnie również zalety, jakie jesteśmy w stanie uzyskać dzięki miękkiej wodzie.
Poświęcisz mniej czasu na sprzątanie
Główną zaletą miękkiej wody jest to, że nie pozostawia po sobie kamiennego osadu. Ten nie odkłada się na armaturze, w wannie, na kabinie prysznicowej. Dzięki temu nie trzeba stosować specjalnych środków odkamieniających lub babcinych metod odkamieniania. Obejdzie się też bez długotrwałego szorowania zajmującego sporo czasu.
W wielu przypadkach wystarczy po prostu przetrzeć daną powierzchnię, by była w pełni czysta i wyglądała na zadbaną.
Pamiętaj o mniejszym zużyciu kosmetyków
Niskie napięcie powierzchniowe miękkiej wody sprawia, że wszelkie kosmetyki, jak płyny do kąpieli, żele pod prysznic, szampony do włosów doskonale się w niej pienią nawet już przy zastosowaniu bardzo małych ilości.
Jeżeli twardość wody zostanie zredukowana do zera, a weźmiemy sporą ilość mydła lub innych środków do pielęgnacji ciała, możemy nawet mieć problem z ich zmyciem.
Zapomnij o balsamach i odżywkach do włosów
Dzięki miękkiej wodzie na skórze nie będą pozostawały resztki kosmetyków takich jak żele pod prysznic, szampony czy balsamy do ciała. Dzięki temu skóra nie będzie przesuszona i podrażniona, a miękka i zadbana. To oznacza całkowitą rezygnację z potrzeby stosowania balsamów i odżywek do ciała lub stosowanie ich w o wiele mniejszych ilościach.
Sytuacja podobnie ma się w odniesieniu do włosów. Twarda woda powoduje ich przesuszenie i plątanie. W niektórych przypadkach może przyczyniać się nawet do chorób skóry głowy, takich jak choćby łupież. Przy stosowaniu zmiękczacza wody niemal całkowicie niwelujemy te problemy.
Dzięki temu nie trzeba stosować już tak ciężkich odżywek do włosów, można się przerzucić na słabsze, delikatniejsze kosmetyki tego typu lub całkowicie z nich zrezygnować. Ponadto na pewno zmniejszymy ilość szamponu do włosów niezbędną do umycia głowy.
Dodawaj mniej proszku i płynów zmiękczających do prania
Dzięki zmiękczaczowi wody, prane tkaniny zawsze będą miękkie, przyjemnie pachnące i to wcale bez stosowania ogromnych ilości proszków do prania czy płynów zmiękczających lub zapachowych. Teraz w końcu będzie można na tym zaoszczędzić. Przy wodzie o niskim stopniu twardości proszki i płyny działają dokładnie tak jak powinny w ilościach rekomendowanych przez producentów.
W portfelu znajdą się więc oszczędności nie tylko płynące z potrzeby rzadszego kupowania środków piorących, ale i większej trwałości samych tkanin. Nikt nie lubi korzystać z szorstkich, spranych ręczników, więc szybciej się ich pozbywamy. Co innego, jeśli są mięciutkie i cały czas wyglądają tak samo dobrze.
Używaj łagodniejszych detergentów
Już nie musisz używać najmocniejszych detergentów na rynku do usuwania osadu i sprzątania. Dzięki niskiemu napięciu powierzchniowemu miękkiej wody tak naprawdę wystarczy albo zejść do minimum z dawkami takich środków chemicznych, ale przestawić się na bardziej naturalne.
Dzięki temu w naszym portfelu pozostanie więcej pieniędzy, a przy okazji przyczyniamy się do pozytywnych zmian w środowisku. Mocne detergenty mogą źle wpływać na ekosystem, jeśli się do niego przedostaną.
Co z podlewaniem kwiatów?
Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki kwiatów lubią miękką wodę. Wiele zależy od pH konkretnych odmian. Trzeba więc czasem wczytać się w potrzeby konkretnych rodzajów i jeśli wymaga tego sytuacja, mieszać wodę miękką z surową.
Jeśli nie wiesz, czy woda w Twoim domu jest twarda
Jeśli zastanawiasz się czy problem twardej wody dotyczy też Ciebie, musisz wiedzieć, że jest kilka sposobów na to, aby się o tym przekonać. Przede wszystkim sprawdź, czy na dnie czajnika oraz na kranach zbiera się osad. Jeżeli tak, najprawdopodobniej woda charakteryzuje się średnim lub wysokim stopniem twardości.
Informację tą można potwierdzić wchodząc na stronę lokalnych zakładów wodociągowych i sprawdzając aktualne parametry wody dostarczanej do domów.
Kolejnym sposobem jest przeprowadzenie testu twardości wody. Najbardziej precyzyjne są kropelkowe testery twardości wody.
Jeśli jeszcze nie masz zmiękczacza wody
Jeżeli jeszcze nie zakupiłeś zmiękczacza wody, a już wiesz, że masz do czynienia z twardą wodą w swoim domu i chciałbyś to zmienić, zapoznaj się z ofertą, przemyśl swoje potrzeby, zbierz podstawowe informacje dotyczące parametrów instalacji i zużycia wody.
Na rynku dostępne są kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe. Dodatkowo ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się również zmiękczacze wody z węglem aktywnym, jak ten od polskiej marki Ecoperla Hero. Dzięki takim produktom można uzyskać zarówno miękką wodę na cały dom, jak i smaczną wodę do celów spożywczych.
Jeśli masz wątpliwości, co do podjętej decyzji, zwróć się z prośbą o pomoc do specjalisty z branży uzdatniania wody.
Zmiana na lepsze
Wszystkie zmiany, do których będziemy musieli się przyzwyczaić po montażu zmiękczacza wody, są bardzo pozytywne i będą miały znaczący wpływ na oszczędności. Dzięki miękkiej wodzie można sporo zyskać, a gwarantujemy, że do obecności zmiękczacza wody w domu można bardzo szybko się przyzwyczaić.
ostatnie komentarze