Inteligentny budynek

Jeszcze do niedawna sam nie wiedziałem czym charakteryzuje się inteligentny budynek i co ten termin w ogóle oznacza. Podejrzewałem, że jest to po prostu dom, w którym zainstalowane zostały zaawansowane technologicznie urządzenia. Jednak nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę inteligentny budynek to miejsce oparte o inteligentny system sterowania umożliwiający administrację wszystkimi urządzeniami do niego podłączonymi. Przykładem takiego systemu jest EIB. Nie oznacza to jednak, że każdy inteligentny budynek zawiera w sobie system EIB, gdyż konkurencja w tej branży stale się rozwija. Dla przykładu technologia INELS w zasadzie nie odróżnia się od EIB niczym istotnym, prócz ceny. Inteligentny budynek w oparciu o INELS jest dużo tańszy niż domy sterowane system EIB. W tym przypadku tańszy wcale nie oznacza gorszy. Może się o tym przekonać każdy, kto sprawdzi jak działa inteligentny budynek z system EIB, a jak jego tańszy konkurent. Mimo to EIB jeszcze pewnie przez długi czas pozostanie niedościgniony. Wszak najważniejsze prawo rynku mówi, że lepiej być pierwszym niż najlepszym.

One thought on “Inteligentny budynek

  • 01/04/2008 at 16:07
    Permalink

    Szkoda, że jeszcze teraz inteligentny budynek pozostaje w sferze marzeń przeciętnego człowieka. Gdyby kosz takich systemów był kilkukrotnie niższy to niemal każdy mógłby sobie pozwolić na najprostsze rozwiązanie, a życie byłoby prostsze i milsze. Jednak wtedy inteligentny budynek nie byłby powodem do lansu czy zwykłego wyróżniania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.