Jeszcze do niedawna sam nie wiedziałem czym charakteryzuje się inteligentny budynek i co ten termin w ogóle oznacza. Podejrzewałem, że jest to po prostu dom, w którym zainstalowane zostały zaawansowane technologicznie urządzenia. Jednak nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę inteligentny budynek to miejsce oparte o inteligentny system sterowania umożliwiający administrację wszystkimi urządzeniami do niego podłączonymi. Przykładem takiego systemu jest EIB/KNX. Nie oznacza to jednak, że każdy inteligentny budynek zawiera w sobie system EIB/KNX, gdyż konkurencja w tej branży stale się rozwija. Dla przykładu technologia INELS w zasadzie nie odróżnia się od EIB/KNX niczym istotnym, prócz ceny.

Inteligentny budynek w oparciu o INELS jest dużo tańszy niż domy sterowane system EIB/KNX. W tym przypadku tańszy wcale nie oznacza gorszy. Może się o tym przekonać każdy, kto sprawdzi jak działa inteligentny budynek z system EIB/KNX, a jak jego tańszy konkurent. Mimo to EIB/KNX jeszcze pewnie przez długi czas pozostanie niedościgniony. Wszak najważniejsze prawo rynku mówi, że lepiej być pierwszym niż najlepszym.