Inteligentny budynek

Jeszcze do niedawna sam nie wiedziałem czym charakteryzuje się inteligentny budynek i co ten termin w ogóle oznacza. Podejrzewałem, że jest to po prostu dom, w którym zainstalowane zostały zaawansowane technologicznie urządzenia. Jednak nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę inteligentny budynek to miejsce oparte o inteligentny system sterowania umożliwiający administrację wszystkimi urządzeniami do niego podłączonymi. Przykładem takiego systemu jest EIB. Nie oznacza to jednak, że każdy inteligentny budynek zawiera w sobie system EIB, gdyż konkurencja w tej branży stale się rozwija. Dla przykładu technologia INELS w zasadzie nie odróżnia się od EIB niczym istotnym, prócz ceny. Inteligentny budynek w oparciu o INELS jest dużo tańszy niż domy sterowane system EIB. W tym przypadku tańszy wcale nie oznacza gorszy. Może się o tym przekonać każdy, kto sprawdzi jak działa inteligentny budynek z system EIB, a jak jego tańszy konkurent. Mimo to EIB jeszcze pewnie przez długi czas pozostanie niedościgniony. Wszak najważniejsze prawo rynku mówi, że lepiej być pierwszym niż najlepszym.

Jedna myśl na temat “Inteligentny budynek

  • 01/04/2008 o 16:07
    Permalink

    Szkoda, że jeszcze teraz inteligentny budynek pozostaje w sferze marzeń przeciętnego człowieka. Gdyby kosz takich systemów był kilkukrotnie niższy to niemal każdy mógłby sobie pozwolić na najprostsze rozwiązanie, a życie byłoby prostsze i milsze. Jednak wtedy inteligentny budynek nie byłby powodem do lansu czy zwykłego wyróżniania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.