Ergonomia ma duże znaczenie przy tworzeniu biurowych stanowisk pracy. Nie możemy zapominać o niej również w domu, gdy korzystamy z biurka. Kluczowym elementem wyposażenia jest wtedy fotel biurowy – jak wybrać najbardziej ergonomiczny model?
W sklepach możemy znaleźć różne modele foteli biurowych – znalezienie tego właściwego może być jednak bardzo trudne, gdy nie wiemy, na co dokładnie powinniśmy zwracać uwagę. Nie każdy fotel do pracy przy biurku to fotel ergonomiczny, dlatego też warto wiedzieć, na co patrzeć, aby korzystanie z niego było komfortowe.
Dlaczego fotel biurowy powinien być ergonomiczny?
Termin „ergonomia” na duże znaczenie w doborze właściwego fotela do pracy przy biurku. Odnosi się on do nauki, która zajmuje się dopasowaniem miejsca pracy do człowieka. Gdy coś jest ergonomiczne, wtedy odpowiada oczekiwaniom i potrzebom pracownika, wspierając jego pracę, a przy tym zmniejszając ryzyko powstania u niego chorób zawodowych i urazów.
Zatem ergonomia ma kluczowe znaczenie przy doborze wyposażenia biurowego, ponieważ to właśnie wyposażenie ergonomiczne jest w stanie zapobiegać i minimalizować dolegliwości, które towarzyszą pracy biurowej odbywającej się w długotrwałej pozycji siedzącej.
Korzystanie z nieergonomicznego fotela, biurka i innych elementów wyposażenia może skończyć się pojawieniem się bólów kręgosłupa, stawów, problemami ze wzrokiem czy ogólnym zmęczeniem, rozdrażnieniem i zestresowaniem.
Fotel ergonomiczny – na co należy zwrócić uwagę?
Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie fotela biurowego, którego główną cechą jest ergonomia?
Regulacja
Przede wszystkim fotel ergonomiczny powinien być dopasowany do użytkownika, a to możemy osiągnąć dzięki szerokiej regulacji jego elementów takich jak siedzisko i oparcie, podłokietniki i zagłówek, jeśli fotel jest wyposażony w taki element.
Szeroka regulacja tych właśnie komponentów powoduje, że fotel ergonomiczny może dawać komfortowe wsparcie dla ciała na całej jego długości, w tym na ważnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Dynamiczne siedzenie
Dobry fotel ergonomiczny powinien posiadać także funkcję dynamicznego siedzenia, czyli powinien pozwalać na zmianę pozycji w trakcie używania przez odchylenie oparcia względem siedziska – wtedy możemy się przeciągnąć, wspomagając dzięki temu przepływ krwi i zapobiegając zdrętwieniu nóg i rąk.
Fotele wyposażone w opcję dynamicznego siedzenia posiadają specjalne mechanizmy, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej sprężystości oparcia w stosunku do siedziska.
Stabilność
Bardzo ważną cechą fotela ergonomicznego jest również jego stabilność. Fotel powinien być wyposażony w pięcioramienną podstawę na kółkach, które dopasowane są do rodzaju nawierzchni.
Podstawa powinna być na tyle stabilna, aby w trakcie użytkowania fotel ergonomiczny nie powodował ryzyka wywrócenia.
Materiały
Nie zapominajmy też o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie materiałach wykorzystanych do produkcji fotela.
Ergonomia nakazuje, aby materiały te były komfortowe i wytrzymałe, dlatego najlepszym wyborem będą fotele wykończone tkaninami. Lepiej zrezygnować ze sztucznej czy naturalnej skóry, która, chociaż elegancka, jest mało wygodna w codziennym użytkowaniu.
Dowiedz się więcej czym jest ergonomia pracy przy komputerze – przeczytaj artykuł na temat ergonomii.
ostatnie komentarze