Czy zastanawiałeś się kiedyś nad kupnem zmiękczacza wody? Masz wiele wątpliwości i nie do końca wiesz jak działa takie urządzenie? W tym artykule wytłumaczymy Ci krok po kroku cały proces zmiękczania oraz zdradzimy, na jakie elementy tych urządzeń warto zwrócić uwagę.

Złoże

W zmiękczaczach wody najważniejsze jest złoże, ponieważ to od niego zależy przebieg procesu zmiękczania wody. Najczęściej wykorzystywana jest żywica jonowymienna. Na rynku jest wiele rodzajów, a wśród nich monosferyczne oraz polisferyczne. Najlepiej wybrać złoże pierwszego rodzaju, ponieważ cechuje się większą wydajnością oraz dłuższą żywotnością. W zmiękczaczu wody polskiej marki Ecoperla Slimline zastosowano żywicę monosferyczną.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 24

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 24

Głowica sterująca

Równie ważna jest głowica sterująca, bo to właśnie ona odpowiada za prawidłową pracę urządzenia. W Ecoperla Slimline wykorzystano głowicę sterującą wykonaną przez producenta Pentair – pioniera w branży uzdatniania wody. Działa w oparciu o elektrozawory. Głowice tego producenta uznawane są za bezawaryjne i solidne.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline zbiornik solanki

Zbiornik solanki zmiękczacza wody Ecoperla Slimline

Rozmiar urządzenia

Ilość złoża powinna być dobrana do wielkości gospodarstwa, zgodna z ilością osób zamieszkujących dany budynek oraz zużyciem wody w ciągu doby. Zmiękczacze wody Ecoperla Slimline dostępne są w wielu rozmiarach (14 ,17,24), co znacznie ułatwia dobór i dopasowanie.

Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 24 (największy z serii) można znaleźć na stronie https://www.zestudni.pl/zmiekczacz-ecoperla-slimline-24/

Koszty eksploatacji

Bardzo istotną kwestię stanowią koszty eksploatacji. Zużycie prądu na działanie to grosze. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku zużycia soli i wody na regenerację. W dodatku wielu sprzedawców oszukuje, co do parametrów i je celowo zaniża, co przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii.

Z tym problemem bardzo dobrze poradzili sobie projektanci marki Ecoperla. Tworząc Ecoperla Perfect System. Jest to system innowacyjnych ustawień głowicy sterującej zapewniający odpowiednie, bezawaryjne działanie przez wiele lat, a w dodatku mniejsze zużycie soli i wody na regenerację.

Dodatkowym plusem jest zastosowanie przepływu przeciwprądowego w regeneracji. Jest to metoda uznawana za najbardziej oszczędną. Ogromną zaletą jest też solankowanie proporcjonalne. Zmiękczacz pobiera tylko tyle roztworu solanki, ile faktycznie potrzebuje na regenerację.

Projektanci zdecydowali się na rezygnację z 1 cyklu podczas regeneracji. Okazało się, że nie jest on potrzebny do prawidłowej odnowy złoża filtracyjnego, a dzięki temu urządzenie zużywa mniej soli i wody.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline panel

Panel zmiękczacza wody Ecoperla Slimline

Wybierz to, co najlepsze

Teraz już wiesz, na co należy zwrócić uwagę i czego szukać. Ecoperla Slimline spełnia wszystkie standardy i jest naprawdę wysokiej jakości. Jeżeli chcesz, aby zmiękczanie wody było oszczędne i bezpiecznie, warto przemyśleć wybór tego urządzenia.