Budowa domu to jeden z najtrudniejszych, ale i najważniejszych etapów w życiu. Jakich błędów unikać, by wszystko poszło zgodnie z planem i jak najszybciej wprowadzić się do nowej posiadłości?

Przedstawiamy błędy, których należy unikać już na etapie planowania budowy. Pomimo swojej banalności są dość często popełniane i prowadzą do wielu nieprzyjemności oraz problemów, które potem przekładają się na czas wykonania.

Źle zaplanowany budżet na budowę

Jeden z najważniejszych punktów przy budowie domu. Warto ustalić jaką kwotą dysponujemy na budowę oraz wykończenie domu, niezbędną dokumentację, projekty, a także opłacenie fachowców. Jeśli myślimy, że najpierw wybierzemy projekt, a potem „jakoś to będzie” to niestety, ale jesteśmy w ogromnym błędzie. W wielu przypadkach wiąże się to nawet z zawieszeniem prac budowlanych na długie lata. Obecnie można znaleźć sporo programów komputerowych i kalkulatorów budowlanych, które pomogą w dokładnym zaplanowaniu budżetu na poszczególne etapy. Koniecznie weź pod uwagę wypłaty dla robotników. Ważne, aby były regularne oraz aby nie było żadnych niepotrzebnych opóźnień.

Projekt niedobrany do potrzeb rodziny

Dobór odpowiedniego projektu to połowa sukcesu. Jeżeli zdecydujemy się na za duży dom, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwyczajnie nie będzie nas na niego stać. Jeśli nie na etapie inwestycji, to może się okazać, że koszty eksploatacyjne po prostu nas przerosną i będziemy musieli sprzedać inwestycję. Jeśli dom z projektu będzie za mały, to najprawdopodobniej czeka nas rozbudowa lub przebudowa. W dodatku ważne jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, ilość łazienek, wielkość kuchni czy salonu. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektu, ponieważ naniesienie zmian może sprawić kłopoty.

Zły dobór ekipy, fachowców, materiałów

Czasem ludzie decydują się na zmianę ekipy budowlanej na każdym etapie inwestycji,  a to sprawia, że koszty tylko i wyłącznie rosną. Najlepiej wybrać jedną, solidną ekipę z polecenia. Na zmianę warto się zdecydować tylko i wyłącznie w wypadku jakichkolwiek kłopotów: usterek, napraw, niedotrzymania terminów. Tak samo jest z fachowcami. Warto pomyśleć, kto przyda nam się na poszczególnych etapach i najlepiej wykona swoje obowiązki w danej dziedzinie.

Pomijanie urządzeń do uzdatniania wody w projekcie

W projektach często zapomina się o pomieszczeniu gospodarczym i uzdatnianiu wody, a to jest szczególnie ważne, jeśli korzystamy z wody ze studni, wtedy uzdatnianie wody staje się koniecznością. W przypadku wody wodociągowej częstym problemem jest wysoki stopień twardości wody. Powoduje on liczne problemy i niedrożność instalacji, a także spadki wydajności. Z tych powodów najlepiej skontaktować się z firmą uzdatniającą wodę, a w pomieszczeniu pomyśleć o odpływie do kanalizacji, dostępie do zasilania elektrycznego oraz pozostawieniu większej powierzchni.

Idealny dom nie tylko w marzeniach

Oczywiście to tylko niektóre z wielu błędów, jakie można popełnić przy budowie domu. Ich świadomość już na początku zapewnia nam ogromną przewagę, a wystrzeganie się ich piękny, wymarzony dom zbudowany szybko, bezproblemowo i z dbałością o szczegóły.