Sony tworząc cyfrową lustrzankę Sony Alpha DSLR-A700 zakładało konkurowanie z takimi producentami jak Nikon, Canon czy Pentax. Jak bardzo aparaty fotograficzne Sony Alpha DSLR-A700 spełniają wymogi profesjonalnych lustrzanek okaże się dopiero wówczas, gdy przyjrzymy się i dokładnie porównamy jakość zdjęć ze zdjęciami wykonanymi konkurencyjnymi aparatami.

Biorąc jednak pod uwagę specyfikację, cechy i obsługę, cyfrowa lustrzanka Sony Alpha DSLR-A700 rzeczywiście wydaje się mieć wszystko, by stawić czoła „grubym rybom” od lat produkującym profesjonalne aparaty fotograficzne. Co prawda „wydaje się mieć” nie oznacza „ma”. Interesujące jest to, że w Sony Alpha DSLR-A700 zabrakło możliwości kadrowania zdjęć za pomocą widoku na wyświetlaczu LCD. Jak twierdzi Sony, nie chcą wprowadzać tej funkcji do momentu w którym będą pewni, że będzie ona funkcjonowała należycie. Sony Alpha DSLR-A700 posiada wiele technologii z wcześniejszych modeli Konica Minolta, chociażby mocowanie obiektywu oraz pozostałe obecne we wcześniejszym modelu – Sony Alpha DSLR-A100. Chociaż właściwie każda z nich była w jakiś sposób unowocześniona. Począwszy od budowy przetwornika przez konstrukcję body aż po GUI jest to aparat absolutnie inny niż Sony Alpha DSLR-A100. Dla pierwszej lustrzanki cyfrowej skierowanej do „amatorów o wyższym stopniu zaawansowania” w fotografii Sony zrezygnowało z przetwornika CCD znanego z modelu Sony Alpha DSLR-A100 na rzecz zupełnie nowego 12 MegaPikselowego przetwornika CMOS Exmor zapewniającego większą szybkość oraz redukcję szumów.

Odnosząc model Sony Alpha DSLR-A700 do poprzednika, czyli aparatu Sony Alpha DSLR-A100, warto zwrócić uwagę na obudowę. Zaprojektowana na nowo, wykonana z odpornego aluminium obudowa, w którą wyposażono te aparaty fotograficzne jest o 5% lżejsza i 3 razy bardziej wytrzymała niż obudowa stosowana w Sony Alpha DSLR-A100. Jako zaletę można wymienić także to, że przyciski Sony Alpha DSLR-A700 zostały dodatkowo zabezpieczone gumowymi uszczelkami, które chronią przed wodą, piaskiem czy kurzem. Jest to funkcja o tyle ciekawa, że nie posiadają jej wszystkie aparaty fotograficzne tej klasy. Czy ma ona jednak większy sens skoro cały aparat nie jest wodoszczelny czy chociaż odporny na zachlapanie wodą?
Aparaty fotograficzne Sony Alpha DSLR-A700 wyposażono w wyjście HDMI, z pełnym 1080i. Jest to pierwsza lustrzanka Sony która obsługuje nowy protokół PhotoTV HD, który odpowiada za dostosowanie się telewizorów serii Bravia do wyświetlania obrazu stałego, czego efektem jest lepsza jakość.

Funkcji można wymieniać bardzo wiele, chociażby obsługa dwóch kart CF oraz Memory Stick Duo, czy funkcja Quick Navi dzięki której przeglądanie opcji menu staje się dużo łatwiejsze. Aparaty fotograficzne Sony Alpha DSLR-A700 zostały mocno naszpikowane nowymi technologiami, najlepszym rozwiązaniem by je poznać jest z pewnością zakup.