Choć wielu się z tym nie zgadza i będzie głośno zaprzeczać to ręczne katalogowanie jest nadal skuteczne. To pewien trzon formy promocji biznesu w internecie i katalogowanie stanowi jeden z pierwszych etapów pozyskiwania stałych linków.

Można oczywiście zostać zwabionym przez producentów oprogramowania służącego do automatycznego katalogowania stron, jednak inwestycja w takowe rozwiązania nie popłaca. Automaty nie obsłużą dobrych, zabezpieczonych katalogów. Wystarczy przeprowadzić prosty test aby przekonać się, iż katalogując automatycznie sklep internetowy sprzedający zmiękczacze wody nie otrzyma się zbyt wielu wartościowych linków. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zdobyte odnośniki promujące zmiękczacze wody w żaden lub w prawie żaden sposób nie wpłyną na pozycję owego sklepu internetowego. Nie trzeba chyba pisać, że skoro zmiękczacze wody trudno w ten sposób promować to co dopiero w przypadku trochę trudniejszych haseł, choćby takich jak filtry do wody. W przypadku katalogowania ręcznego istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo zdobycia odnośników, które mogą pomóc w promocji strony docelowej. Dodatkowo starannie stworzona lista adresów katalogów może zdziałać cuda. Z reguły te najlepsze katalogi stron unikają spisów wszelkiego rodzaju i są wykorzystywane w wąskich grupach użytkowników. Tego typu katalogi można najczęściej obsłużyć albo w sposób manualny albo ewentualnie półautomatyczny. Dzięki nim zarówno zmiękczacze wody, jak i filtry do wody, ale też znacznie bardziej konkurencyjne hasła mogą być wzmacniane na swoich pozycjach.

Ponadto, co bardzo ważne, takie katalogi internetowe same w sobie posiadają pewien ruch i dobrze skonstruowany opis własnej witryny może przyczynić się do odwiedzin potencjalnych klientów właśnie bezpośrednio z takiego katalogu internetowego. Może się bowiem zdarzyć, że zadbany katalog stron postawiony na bardzo silnej domenie będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania bardzo wysoko na interesujące hasła, co przełoży się na wizyty na stronie docelowej, gdzie swego rodzaju pośrednikiem w całym tym mechanizmie jest internetowy katalog stron. Ma to najczęściej miejsce w przypadku haseł mniej popularnych, takich jak dystrybutory wody lub wspomniane już wcześniej zmiękczacze wody. Nie oznacza to, że katalog stron nie ma szansy wybicia się pod hasłami typu filtry do wody, jednak ze względu na większą konkurencję jest to znacznie trudniejsze do osiągnięcia. Jak już wspomniałem kluczem do sukcesu jest odpowiednia lista adresów porządnych katalogów stron oraz umiejętne katalogowanie ręczne lub ewentualnie półautomatyczne.