Kolumny węglowe do tej pory dla wielu nie istniały. Jednak z roku na rok zyskują na popularności i obecnie są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń, obok zmiękczaczy wody, do gospodarstw domowych korzystających z wody wodociągowej. Dlaczego warto wybrać to rozwiązanie zamiast zwykłego filtra narurowego?

Woda wodociągowa musi mieć parametry, które nie przekraczają zaleceń podanych w specjalnym rozporządzeniu wydanym przez ministra zdrowia. Mimo tego czasem zdarza się, że ma w sobie wysoki stopień twardości. Oprócz tego częstym kłopotem jest spora ilość chloru i jego pochodnych.

Kiedy użytkownicy najchętniej sięgają po kolumny węglowe?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w wodzie może znajdować się chlor oraz jego pochodne, a także inne substancje mające wpływ na niewłaściwy smak i zapach wody. Często te zmiany organoleptyczne wody po prostu nie odpowiadają użytkownikom. Nie chcą oni używać wody o zapachu, który im przeszkadza do gotowania czy użytkowania.

Drugą, równie częstą przyczyną, są problemy ze skórą. Osoby z alergią oraz chorobami skóry często odczuwają podrażnienia po kąpieli w wodzie z dużą ilością chloru. Na skórze pojawiają sie defekty, zaczerwienienia, skóra zaczyna piec i swędzieć. Po zastosowaniu filtra z węglem aktywnym takie objawy nie występują.

Filtracja na węglu aktywnym często jest polecana także wtedy, jeśli w domu są małe dzieci. Oczyszczona woda nie uszkodzi delikatnej skóry.

Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy – co wybrać?

Na pierwszy rzut oka można by przypuszczać, że filtr narurowy jest lepszym rozwiązaniem. Mniej kosztuje, łatwiej go zamontować, Jednak to tylko pozory. Filtry narurowe są niewielkie, a to sprawia, że zmieści się w nich niewiele złoża. To powoduje, że węgiel aktywny ulega szybkiemu zużyciu, a nie da się go zregenerować. Jedyną opcją jest wymiana złoża na nowe. Ten proces trzeba przeprowadzać co pół roku. Jeśli by podliczyć koszty eksploatacji to okazałoby się, że koszty są nawet wyższe niż w przypadku kolumn filtracyjnych.

Kolumny filtracyjne nie są najtańszym zakupem, jednak posiadają bardzo dużą ilość węgla aktywnego. W dodatku złoże można w prosty sposób regenerować. Złoże filtracyjne nie musi być często wymieniane. To jedno z najtańszych urządzeń w eksploatacji/

Jaki węgiel aktywny będzie najlepszy?

Na rynku można znaleźć różne kolumny węglowe, z różnymi złożami. Eksperci najczęściej polecają jednak węgiel aktywny z łupin orzecha kokosowego. Jest o wiele bardziej wytrzymały, świetnie absorbuje zanieczyszczenia.

Poznaj propozycję polskiej marki Ecoperla z serii Ecoperla Carbotower: Ecoperla Carbotower S, Ecoperla Carbotower M, Ecoperla Carbotower L

Złoże wyprodukowane z łupin orzechów kokosowych można znaleźć w serii kolumn węglowych polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Carbotower. Urządzenia są dostępne w 3 rozmiarach. Różnią się między sobą ilością złoża w butli ciśnieniowej.

Ponadto, kolumny węglowe od polskiej marki Ecoperla posiadają 10-letnią gwarancję. To z pewnością trafne zapewnienie Klienta o najwyższej jakości urządzeń. Eksperci marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość i wydajność stacji uzdatniania – wsparcie techniczne swoich Klientów jest dla nich równie ważne.

Jeśli stoisz przed podjęciem decyzji…

Najlepiej oczywiście wybrać urządzenie, które będzie najwygodniejsze w danym wypadku. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że im dłuższy kontakt wody z węglem aktywnym, tym lepsze efekty oczyszczania. W ogólnym podsumowaniu lepiej wyglądają duże urządzenia filtracyjne, jednak jeśli nie ma na nie miejsca, zawsze można poratować się alternatywą w postaci filtra narurowego z węglem aktywnym.