Czy Uber na pewno jest tańszy od taksówki?

Uber to przedsiębiorstwo transportowe, które wykorzystuje do zamawiania samochodu innowacyjną technologię w postaci intuicyjnie działającej aplikacji mobilnej. Chociaż na polskim rynku przewozowym pojawiło się zaledwie kilka lat temu, prężnie się rozwija, zyskując bardzo szybko nowych klientów. O powodzeniu Ubera decyduje jakość świadczonych przez niego usług. Przyjrzyjmy się więc, jakie ceny obowiązują w Uberze i porównajmy je ze stawkami innych korporacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę tradycyjne taksówki.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeżeli zechcemy skorzystać z usług Ubera?

kod promocyjny uberTylko w przypadku pierwszego przejazdu, w ramach powiedzmy zachęty i bonusu, pasażer bądź pasażerowie mogą nie płacić za kurs. Aby to zrobić muszą posiadać specjalny kod promocyjny Uber. Warto jednak podkreślić, że pracownicy firmy Uber nie przyjmują zapłaty w gotówce. Cała operacja z jednej strony jest dokonywana dzięki wykorzystywaniu innowacyjnych technologii, z drugiej natomiast staje się niekwestionowanym wyznacznikiem naszych czasów.

Bezgotówkowa zapłata wygląda w następujący sposób. Kiedy decydujemy się na zamówienie samochodu-taksówki, do działającej intuicyjnie mobilnej aplikacji podłączamy swoją kartę płatniczą, z której automatycznie zostanie pobrana kwota odpowiadająca wyliczonemu kosztowi przejazdu.

Od trzaśnięcia drzwiami do zakończenia kursu – ile i za co?

Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z pojazdów firmy Uber jest o wiele tańsze niż w przypadku poruszania się tradycyjnymi taksówkami. Jeżeli porównamy obydwa podmioty świadczące usługi tego samego rodzaju, to wypadnie ono na korzyść Ubera. Za samo trzaśnięcie drzwiami w tradycyjnej taksówce musimy zapłacić osiem złotych, natomiast w samochodzie firmy Uber tylko pięć złotych. Koszt przejazdu jednego kilometra w Uberze wynosi złotówkę i czterdzieści groszy, a każda minuta jazdy dwadzieścia pięć groszy.

Jak kształtują się ceny w innych firmach transportowych?

W przypadku tradycyjnych taksówek ceny nie są jednolite i zależą od pory dnia, czyli od tak zwanej taryfy. Firmy taksówkowe dzielą dobę na dwie taryfy. Pierwsza trwa od szóstej i kończy się o dwudziestej drugiej. W tym czasie za przejechanie jednego kilometra trzeba zapłacić dwa złote. Druga taryfa trwa od dwudziestej drugiej do szóstej, cena za kilometr wynosi wówczas około trzech złotych. Istnieje bardzo dużo firm taksówkowych i dlatego podane kwoty należy traktować szacunkowo. Mogą się one wahać, ale raczej in plus.

Czy koszty usług mają wpływ na postępowanie licencjonowanych taksówkarzy?

Wielu z nich oburza się, a przyczyną tego rozdrażnienia jest przede wszystkim stawiany kierowcom Uber zarzut, że nie posiadają licencji, a co więcej, nie ponoszą kosztów z tym związanych. Jest to niewątpliwie prawda, ale klienta nie interesują bynajmniej takie szczegóły. Dla wszystkich potencjalnych pasażerów, niezależnie od tego, czy będą się przemieszczali z licencjonowanym kierowcą, czy zamówią kurs z firmy Uber o wiele ważniejsze staną się inne aspekty.

Kilka uwag w kwestii bezpieczeństwa

Rozważmy na przykład bezpieczeństwo jazdy. Teoretycznie z licencjonowanym kierowcą powinniśmy czuć się pewnie i mieć nadzieję, że bez kolizji dotrzemy do celu. Jednak na ruch na drodze nie ma żadnych reguł. Toteż nie należy zarzucać kierowcom firmy Uber, że nie posiadają szkoleń, uprawnień, że nie są licencjonowanymi taksówkarzami, ponieważ tak naprawdę w sytuacji autentycznego zagrożenia na drodze nie będzie to miało większego znaczenia.

Tak naprawdę o wiele bardziej liczą się wówczas cechy osobowości – refleks, umiejętność błyskawicznego zapanowania nad stresem, momentalne rozpoznanie niebezpieczeństwa, a co najważniejsze podjęcie natychmiastowej decyzji, w jaki sposób z niego ratować i siebie, i pasażerów.

Podsumowanie

Szczerze mówiąc mało kto zastanawia się nad licencją przewoźnika. Istotną rolę odgrywa cena. W tym zakresie Uber nie ma sobie równych. Różnice w cenie da się odczuć szczególnie w weekendy, czy w porach nocnych gdy taksówka ma taryfę z bardzo wysokimi opłatami.

Materiały do publikacji zostały dostarczone przez redakcję portalu www.potegapasji.pl

3 myśli na temat “Czy Uber na pewno jest tańszy od taksówki?

 • 13/02/2017 o 13:06
  Permalink

  Rewelacyjna opcja z tym darmowym przejazdem! Wpisałem ten kupon promocyjny Uber przed pierwszym kursem i pojechałem za darmo. Fajnie, szkoda, że tylko raz tak można, ale mam jeszcze drugi telefon i drugą kartę płatniczą, więc założę drugie konto na Uberze i znów wpiszę ten kod promocyjny. Polak potrafi 😉

 • 15/05/2017 o 14:49
  Permalink

  Uber to jeden z najlepszych wynalazków ostatnich lat. Niestety nie wszędzie działa idealnie. Czasami trzeba dłużej poczekać na samochód. Nie ma też w samochodach liczników, które wskazują wydaną kwotę. O sumie można dowiedzieć się już po zakończonym kursie, to może się nie podobać. Za to jest taniej. Jak ktoś nie lubi taksiarzy i taksówek to warto się zarejestrować, wprowadzić kupon promocyjny Uber i korzystać. Kupon nie jest wymagany, ale wprowadzając kod promocyjny Uber dostaje się 30 złotych na pierwszy przejazd. Ja dostałam kod UBERPASJA od koleżanki. Jest świeży, bo rejestrowałam się kilka dni temu.

 • 16/05/2017 o 11:21
  Permalink

  Witam, ja długo się wahałem, czy skorzystać z Ubera, bo byłem dotychczas przyzwyczajony do taksówek. Przekonał mnie kolega i podał kod promocyjny Uber na pierwszy przejazd. Dotychczas jechałem Uberem kilka razy, ale na pewno będę z niego korzystał częściej. Warto mieć też na uwadze, że Uber dostępny jest również poza granicami naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.